ZOO


Jeśli sądzicie, że Jan Brzechwa przekazał Wam wierszem wszystko o zwierzętach, jesteście w błędzie! Koniecznie sprawdźcie, co na ich temat ma do powiedzenia autor tej książki. 

ZOO
Jarosław Mikołajewski
ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska
Wydawnictwo Agora, 2019
W „ZOO” Jarosława Mikołajewskiego jest kolorowo dzięki cudownym ilustracjom Elżbiety Wasiuczyńskiej. Jest też niezwykle dowcipnie, a humor to inteligentny! Bawią zabawy słowem, łamańce i skojarzenia. W książce spotkacie m.in. słonie, psotnego grzechotnika, strzelistą żyrafę i zebrę z niepoliczalną ilością pasków. Przeczytacie wierszowaną opowieść o gorylach i choć mowa to z Targówka, z pewnością na długo pozostanie w Waszych głowach/główkach. 

Autor porusza trudny wątek strusiątek i „wystawia” słowem piękny nagrobek dla jętki jedniodniówki. Znajdziecie tu też historię o miłości przylaszczki i płaszczki i radę jak zachować się w przypadku spotkania z piranią. Wierszowane opowieści o zwierzętach zachwycają bogactwem dowcipnych skojarzeń i dobrych rymów. Ach, rymy w tym zbiorze są niezwykłe niczym boa (który mieszkał w Samoa) i „Szanowne panie i panowie myly” tak cudne, jak w opowieści o parze goryly…. ;-)To wszystko sprawia, że tym zbiorem mają szansę zachwycić się nie tylko najmłodsi. Ci nieco starsi nie raz parskną śmiechem podczas czytania. W zasadzie, gdy czytam wiersze po raz kolejny, mam wrażenie, że to zbiór dla nas, rodziców… Wychowanych na Brzechwie. Autor wszak tego nie ukrywa. Mówi o tym nota na okładce. To książka w hołdzie Janowi Brzechwie stworzona. 

Zatem może na odwrót. Te wiersze spodobają się RÓWNIEŻ dzieciom, choć tak naprawdę są dla NAS, DOROSŁYCH! 
Mój 11 –latek, ze śmiechem recytował wiersze, podziwiał ilustracje, odkrywał podpisy, komentarze… Jego ulubiony wiersz o wężu.Czytajcie, róbcie buzie w ciup jak pingwiny, szukajcie sposobu jak wyciągnąć jaka zza krzaka i… bawcie się dobrze!


Jarosław Mikołajewski – wybitny poeta, prozaik, reporter oraz tłumacz z języka włoskiego. Laureat wielu nagród literackich i artystycznych.  Pisze i tłumaczy również książki dla dzieci. Z klasyki literatury dziecięcej przełożył na język polski m. in. Pinokia Carla Collodiego.

Elżbieta Wasiuczyńska – malarka, ilustratorka kilkudziesięciu książek dla dzieci, w tym popularnej serii o „Panu Kuleczce” Wojciecha Widłaka oraz książki „Ambaras” Tomasza Samojlika (Agora, 2018). Zdobywczyni wielu prestiżowych nagród.
Za ilustracje do książki „Zoo” otrzymała wyróżnienie przyznane przez Polską Sekcję IBBY.

Komentarze