Sto godzin nocyIle trzeba mieć odwagi, determinacji i jaki przeżyć koszmar by uciec z domu, i chcieć rozpocząć życie na innym kontynencie? Polecam kolejną świetną powieść dla nastolatków od Dwóch Sióstr. 
 
Sto godzin nocy
tekst: Anna Woltz
tłumaczenie: Jadwiga Jędryas
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2019

 
14 -letnia Emilia ucieka z domu. Wszystko wcześniej zaplanowała. Nie może już dłużej zostać w rodzinnym Amsterdamie. Nie po tym co zrobił jej ojciec. Skandal, który rozpętały media, sprawił, że dziewczyna postanawia wyjechać. A właściwie wylecieć do… Nowego Jorku! I udaje się jej to zaskakująco łatwo. Do momentu, gdy stanie pod drzwiami wynajętego mieszkania. Na miejscu okaże się, że padła ofiarą oszusta. Tego mieszkania nikt nie wynajmuje…. 
 
To początek historii, w której bohaterka uciekając od problemów i najbliższych jej osób przeżyje niezwykłe chwile. Przypadkowo poznani dwaj chłopcy i pewna mała rezolutna dziewczynka, którzy staną na jej drodze, pomogą jej przetrwać w mieście, nad które właśnie nadciąga huragan Sandy. To będzie kolejna burza w jej życiu. A burze jak wiadomo niszczą i wywołują emocje. Tych nie brakuje w książce, lecz zapewniam, że nie raz wybuchniecie śmiechem w czasie lektury. 
 
Autorka ukazuje w tej powieści dwa światy...
Świat nastolatków, samotnych, niezrozumiałych. Z problemami, których rodzice nie rozumieją. Tych wrażliwych, patrzących na świat inaczej niż większość. Tych, którzy chcą żyć inaczej i nie chcą dołączyć grzecznie do reszty. Uciekających z domów i tych, którzy zamykają się we własnym świecie.
I świat rodziców, którzy nie rozmawiają z nastoletnimi dziećmi. Czasem brakuje im dla nich czasu, często chcą ich po prostu chronić i nie poruszają pewnych tematów. A może wierzą, że dzieci nie dostrzegają pewnych spraw? Tak łatwiej, tak wygodniej… Dorośli, którzy też bywają samotni, czasem żałośni w swych pragnieniach… Popełniają błędy, wstydzą się do nich przyznać. Szczególnie przed najbliższymi…. To o nich jest ta historia. 
 
Gorąco polecam tę i pozostałe książki dla nastolatków Wydawnictwa Dwie Siostry!
 
 

Komentarze