Kolorowa krowa


Krowa nieczęsto bywa w polskiej literaturze bohaterką książek dla dzieci. Wielbiciele skandynawskiej Mamy Mu i jej niemieckiej kuzynki, krowy Matyldy, mają w głowach portret krowy – szalonej, ciekawskiej i odważnej. W wierszach Ewy Karwan - Jastrzębskiej pt. „Kolorowa krowa” krowy również nie należą do cichych i spokojnych stworzeń, które spędzają całe dnie żując trawę na pastwisku.

Kolorowa krowa
tekst: Ewa Karwan-Jastrzębska
ilustracje: Józef Wilkoń
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2018


Zbiór rozpoczyna wiersz o Pyzi, ulubienicy Józefa Wilkonia, z którym Autorkę połączyła słabość do krów. Na kolejnych stronach poznajemy piękną, kolorową krowę, która miała na wszystko dobrą radę, krowę marzycielkę, wojowniczkę i szybkobiegaczkę…
Fantazja Autorki nie zna granic – wsadza również krowę do samolotu, by mogła sprawdzić jak z góry wygląda świat. Jest tu też krowa ideowa, która wyrusza do Hiszpanii by ratować byki przed corridą i krowa… czekoladowa! Ta czekoladowa jest koloru fioletowego i z pewnością dzieci domyślą się jak ma na imię :-) Te zabawne, rymowane krowie portrety pięknie zilustrował Józef Wilkoń. Jego krowy są rzeczywiście kolorowe, wyraziste, rozbiegane.. Fruwają w przestworzach, mają wesołe i zadumane miny. Każda z nich piękna i wyjątkowa! Ot, po prostu – jak to krowa! :-) 

Komentarze