Magiczny kontrolerWakacyjna, rodzinna lektura dla miłośników gier, nerdów i tych którzy marzą o zmianie....

Magiczny kontroler 
tekst: David Baddiel 
ilustracje: Jim Field 
przekład: Agnieszka Kalus 
Wydawnictwo Lemoniada.pl, 2017


Fred i Ellie Stone to bliźniaki. Mają po 11 lat, noszą okulary i aparaty na zębach. Ich rodzice nie za bardzo się nimi interesują. Mama więcej czasu poświęca swej ukochanej kotce, którą wciąż nosi na rękach i oglądaniu ulubionych programów w telewizji. Ojciec bliźniaków, wielki, otyły mężczyzna, myśli tylko o jedzeniu kanapek z bekonem i innych tłustych potraw.

Brat i siostra świetnie się dogadują. Mają wspólne zainteresowania i rozumieją się bez słów. Lubią matematykę a wolny czas spędzają głównie na grach wideo. Uwielbiają ten rodzaj rozrywki. A Ellie jest w tym po prostu świetna! Nieco gorzej wychodzi im uprawianie sportów na żywo i relacje z rówieśnikami. Marzeniem Freda jest dostanie się do szkolnej drużyny piłki nożnej, jednak zdecydowanie nie należy do wysportowanych chłopców.
W ich szkole jest jeszcze jedna para bliźniaków. Ulubionym zajęciem Isli i Morrisa, jest dręczenie innych uczniów Szkoły pod Lasem. W dodatku to dzieci dyrektora, który kompletnie nie dostrzega tego problemu. Ba! Nawet przyznaje im nagrody za wzorowe zachowanie. A tymczasem ta dwójka, to największe łobuzy znęcające się nad słabszymi….Gdy pewnego dnia Ellie otrzyma od Tajemniczego Człowieka niezwykły gamepad ich życie bardzo się zmieni. Za jego pomocą jedna osoba /np. Ellie/ może sterować drugą /np. Fredem/ jak w grze wideo! Dzięki kontrolerowi Fred wspina się na 6 metrowe drzewo by uratować kota i rozprawia się ze szkolnymi dręczycielami. A co najważniejsze, dostaje się do szkolnej drużyny piłkarskiej! A Ellie? Ellie może np. stać się najpiękniejszą dziewczyną na przyjęciu u kolegi ze szkoły.
Bliźniaki wykorzystują gamepad na co dzień, do sprzątania pokoju, zabawy i utarcia nosa silniejszym kolegom.Jednak każda rzecz ma jakiś termin ważności… Gamepad traci swą moc a tu zbliża się ważny mecz, w którym gra Fred. A do tego ci wstrętni bliźniacy, Isla i Morris, zdobywają podobny kontroler i rzucają im wyzwanie!

Kolejna książka Davida Baddiela, autora polecanej już przeze mnie „Agencji wynajmu rodziców” spodoba się wszystkim młodym miłośnikom gier, takich jak FIFA, Street fighter, Super Mario, Minecraft i innych, które opierają się na sztukach walki. Nasi bohaterowie wykorzystają swoje doświadczenie w grach,  do rozwiązywania codziennych problemów..

Autor tak jak poprzednio, o życiu nastolatków pisze z humorem /choć mnie nie zawsze śmieszy, tak jak w przypadku, gdy wspomina o łóżku śmierdzącym stęchlizną, bo śpią na nim czasem dziadkowie bliźniaków…/ przemycając ważne treści. Tu porusza problem szkolnych dręczycieli, którzy działają „w białych rękawiczkach”. Lubiani przez dorosłych, stawiani za wzór dla innych dzieci, mają na swoim koncie wiele krzywd wyrządzonych słabszym. Są też w tej historii rodzice, skupieni na sobie, nie poświęcający zbyt wiele czasu dzieciom..

To rodzinna lektura, bo każdy z nas i duży i mały, marzy czasem o czymś, co w magiczny sposób zmieni jego dotychczasowe życie. Co rozwiąże nasze problemy. Warto jednak przypomnieć sobie, że „wszystko czego potrzebujemy to tak naprawdę WIARA W SIEBIE”. 

Komentarze