Ala Baba i dwóch rozbójnikówWielka wyobraźnia to ogromny skarb. Dzięki niej możemy odbywać dalekie podróże. Nawet na odległe planety. Tak jak Ala i jej bracia.

Ala Baba i dwóch rozbójników
tekst: Joanna Wachowiak
ilustracje: Teresa Zalewska
Wydawnictwo Bis, 2016


Ala dzieli pokój z dwoma młodszymi braćmi. Bliźniacy, Leon i Filip zaczynają swoje głośne zabawy zwykle wtedy, gdy siostra marzy o chwili spokoju. Pewnego dnia dziewczynka, by zająć czymś braci, zaczyna opowiadać im o planowanej wyprawie... kosmicznej. To był strzał w dziesiątkę! Od tego momentu, każdego dnia, nie wychodząc z domu, Ala podróżuje wraz z braćmi na odległe planety.


Jej opowieści bawią i rozpalają emocje. Bliźniacy z przejęciem słuchają przygód, które przeżyła ich siostra na Stacji Eksperymentalno – Badawczej SEBA czy niegościnnej planecie Graturn, z której ledwo uszła z życiem. Choć chwilami wątpią w prawdziwość tych relacji, to jednak słuchanie opowieści  sprawia im prawdziwą radość. Ala opowiadając zapewnia sobie odrobinę spokoju a przy okazji przemyca jakieś przesłanie. Jej opowieść o pobycie na planecie Ekler 369 obrzydzi chłopcom /na jakiś czas/ słodycze. A historia o Precjozjonie, planecie bogaczy, którym wciąż było mało, uświadomi jak zgubna jest żądza posiadania...
Ta książka jednak, to nie tylko barwna opowieść o kosmicznych przygodach głównej bohaterki i jej braci. To także historia o samotności i potrzebie przyjaźni, bo Ala choć nie może narzekać na brak wyobraźni, nie ma przyjaciół. Dziewczynka porównuje się z koleżankami z klasy. Trochę im zazdrości lepszych domów, strojów i zajęć dodatkowych. Czuje się gorsza, nie wierzy, że zasługuje na przyjaźń. Nie dostrzega też w swoim otoczeniu osób, które również czują się samotne..
Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego wyobraźnia Ali podsuwa jej też złe scenariusze? Jakże często, nawet my dorośli, zupełnie inaczej interpretujemy zachowania innych ludzi...

Książka Joanny Wachowiak to ciekawa i pouczająca lektura. Autorka idealnie zmieszała proporcje, łącząc zabawne, kosmiczne przygody z realnymi problemami głównej bohaterki.To świetna propozycja dla młodych czytelników ale również ich rodziców. Duża czcionka i ilustracje Teresy Zalewskiej uprzyjemnią jeszcze bardziej tę i tak ciekawą lekturę. Szczerze polecam i jeszcze na koniec dodam, że książka "Ala Baba i dwóch rozbójników" jest nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Komentarze