Koniberki


Koniberki to niezwykłe stworzenia. Są wielkości małego ptaszka, wyglądem przypominają konia a z grzbietu wyrastają im skrzydła. Żyją na łąkach, wśród kwiatów, wsłuchując się w odgłosy natury. Gdy nadchodzi jesień szykują się do snu w zimowym pałacu.. Wiosną budzą się i odświeżają swoje domy, w których będą żyć przez najbliższe miesiące.

Koniberki
tekst: Weronika Szelęgiewicz
ilustracje: Anna Gensler
Wydawnictwo Literówka, 2016
Wiek: 4+ 

Ta opowieść rozpoczyna się właśnie wiosną.  Koniberki sprzątają swoje domki wśród krzewów i w kielichach kwiatów wingawii. Przed nimi wiele ciepłych miesięcy, a tym samym mnóstwo przygód...
Na co dzień żyją w zgodzie ze zwierzętami, jednak muszą uważać, bo czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Zagrażają im pająki, węże, sowy a także zmiany atmosferyczne – burze i silne wiatry. Te małe, niezwykłe stworzenia przypominające motyle są jak dzieci - ciekawe świata i rządne przygód. Często popełniają błędy. Działają bez namysłu. Na ogół przyjacielskie i oddane, czasem narażają na niebezpieczeństwo siebie i innych. 

Ich przygody z pewnością spodobają się dzieciom. Każda z nich niesie przesłanie, uczy tego co ważne w życiu. Autorka porusza w swojej książce wiele problemów z życia najmłodszych. Są tu siostrzane i braterskie kłótnie, nieśmiałość, zazdrość.. Ale także wiele przykładów odwagi i miłości, która zwycięża, pomimo różnic i wielu przeszkód, tak jak było np. w przypadku małżeństwo Rubinka i Księżniczki – koniberka jaskiniowego, który prowadzi nocny tryb życia. 

Weronika Szelągiewicz stworzyła niezwykłą baśń dla dzieci. Koniberki przypominają trochę kucyki Pony, którymi tak fascynują się małe dziewczynki. Jednak książka ma szansę spodobać się również chłopcom. Jedenaście rozdziałów to pełne przygód, piękne opowieści o przyjaźni, odwadze, lojalności i odpowiedzialności. 
Jest tu także temat starości i odchodzenia, który autorka przedstawiła w delikatny, wzruszający sposób... Koniberki czując, ze nadszedł ich czas, żegnają się z bliskimi i odchodzą.. Na Zachód... Na łąkę, na której spotkają się kiedyś wszystkie koniberki... 

"Natura nie jest osobą, ale jest wszędzie wokół, otacza nas, rządzi nami przy pomocy swoich praw. I właśnie te prawa mówią, kiedy mamy odejść. Czujemy się coraz starsi, coraz słabsi, coraz bardziej zmęczeni, czujemy dziwną tęsknotę za tymi, którzy odeszli przed nami..." - mówi pewnego dnia Rozetka, szykując się do wyprawy.
Jeśli szukacie ciekawej, mądrej a zarazem ciepłej lektury dla młodszych dzieci polecam przygody koniberków! Ładnie wydana /w twardej okładce, z tasiemką/ książka może być ładnym prezentem znalezionym np. pod choinką!

Komentarze