Doktor Dolittle i jego zwierzęta


„Bardzo dawno temu, kiedy nasi przodkowie byli jeszcze dziećmi, żył doktor, a nazywał się Dolittle, John Dolittle – dr med. „dr med.” oznacza, że był najprawdziwszym lekarzem i posiadał ogromną wiedzę.”

Doktor Dolittle i jego zwierzęta
tekst: Hugh Lofting
ilustracje: Zbigniew Lengren
przekład: Beata Adamczyk
Seria: Mała klasyka
Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2016


Opowieści o Doktorze Dolittle liczą kilkanaście tomów, jednak najbardziej znaną i lubianą jest oczywiście ta pierwsza, o początkach jego kariery. Skromny, uczciwy a zarazem kochający zwierzęta lekarz z małego miasteczka popada w niełaskę u swych pacjentów ze względu na liczną domową menażerię. Za namową znajomego, decyduje się leczyć zwierzęta o których wie przecież wszystko, a to dzięki temu, że rozumie ich mowę. Wciąż jednak nie powodzi mu się za dobrze…
Gdyby nie pieniądze doktor żyłby bardzo szczęśliwie, otoczeniu swoich zwierzęcych przyjaciół… Gdy otrzymuje wiadomość z Afryki, że wśród tamtejszych małp wybuchła epidemia decyduje się wyruszyć im na pomoc. Mimo kłopotów finansowych, udaje mu się wypożyczyć okręt i zorganizować prowiant.
Na pokład wsiada z krokodylem, psem Jipem, kaczką Dab-Dab, Świnką Geb-Geb i sową Tu-TU, papugą Polinezja i małpka Czi – Czi. Przed nimi długa podróż do Afryki i mnóstwo przygód po drodze!


Za 4 lata, w 2020 roku Doktor Dolittle skończy 100 lat! Gdy w 1920 roku ukazała się pierwsza książka z tego cyklu, autorem ilustracji był sam Hugh Lofting. W Polsce Doktora Dolittle czytelnicy poznali 14 lat później, bo dopiero w 1934 r.
Gdyby dziś zapytać pokolenie 30-40 – latków jak wygląda Doktor Dolittle z pewnością odpowiedzą, że to starszy, szczupły, niewysoki mężczyzna z siwą brodą, w okularach, w kapeluszu skrywającym łysinę… Takiego go zapamiętaliśmy z rysunków Zbigniewa Lengrena.. 
Właśnie ukazało się kolejne wydanie opowieści o doktorze i jego zwierzętach. Książka w niewielkim formacie, w twardej okładce, z zakładką świetnie sprawdzi się jako prezent świąteczny dla dzieci. A i dorośli na pewno z sentymentem wrócą do lektury, którą dopełniają niezapomniane ilustracje... 

Na ebay za ok. 300 US można kupić sobie pierwsze wydanie książki o Doktorze Dolittle z rysunkami samego autora. Sprawdźcie jak naprawdę wyglądał Doktor Dolittle. Tutaj kilka ilustracji: KLIK

Komentarze