Legenda o Sally Jones

Ta pełna zwrotów akcji książka to piękna opowieść o potrzebie przyjaźni, tęsknocie i nadziei na lepsze jutro. To historia o gorylicy ze złamanym sercem i bezwzględnych ludziach, którzy wykorzystują ją do swych celów. Rządni sławy i pieniędzy nie widzą w niej żywej żywej istoty... Nie dbają o jej uczucia...


Legenda o Sally Jones
tekst i ilustracje: Jakob Wegelius
przekład: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo Zakamarki, 2015

Gorylica Sally Jones przyszła na świat w afrykańskiej dżungli. Dzień, w którym kłusownicy napadli na stado, rozpoczął jej długą wędrówkę po świecie. Schwytana, odebrana matce i sprzedana na targu tureckiemu handlarzowi, przez wiele lat będzie żyć wśród ludzi i umierać z samotności.
Wciąż z rozdartym sercem będzie tęsknić za rodziną. Przeszmuglowana do Europy, wielokrotnie zmienia właścicieli. Staje się nietrafionym prezentem zaręczynowym, pupilką bogatej wdowy, która wykorzystuje ją do włamań i kradzieży. Porzucona przez swą właścicielkę, trafia do ZOO, gdzie zaprzyjaźnia się z orangutanem Babą. 
Jej szczęście nie trwa jednak długo. Zostaje sprzedana wędrownej trupie aktorskiej.

Gorylica z rozdartym tęsknotą sercem musi pracować dla swoich nowych właścicieli… 
Coraz bardziej uczłowieczona Sally Jones wykonuje wiele czynności. Sprząta, sprzedaje bilety w kasie, potrafi nawet kierować ciężarówką. Ta umiejętność przyda jej się, gdy pewnego dnia ucieknie od swego kolejnego opiekuna. Gorylica ukradnie samochód i pojedzie uwolnić przyjaciela z ZOO…. 

To dopiero połowa jej przygód…Jeszcze wiele się wydarzy, jeszcze wielu ludzi napotka na swej drodze…Niestety większość z nich będzie ją wykorzystywać do własnych celów… 

Czytając tę piękną, choć smutną historię, co jakiś czas, gdy wydaje nam się, że już, że wreszcie... Chce się zakrzyknąć „i żyli długo i szczęśliwe”. Lecz Autor wciąż wplątuje gorylicę w kolejne tarapaty. Trzyma Czytelników w napięciu i nie szczędzi nam mocnych wrażeń. Sally Jones jeszcze długo będzie szukała swego miejsca na ziemi…
Na szczęście ta niezwykła, przejmująca opowieść, która uwrażliwia i daje nadzieję, kończy się dobrze.

Szczerze polecam "Legendę o Sally Jones" wszystkim wielbicielom książek obrazkowych. To pięknie wydana i pełna urzekających ilustracji książka, od której trudno się oderwać.
W 2009 roku otrzymała największe wyróżnienie dla szwedzkiej książki dziecięcej i młodzieżowej – Nagrodę Augusta. Zachęcam do zajrzenia na stronę Autora, gdzie znajdziecie więcej ilustracji.

Komentarze