Zielony wędrowiec

Wakacje to czas podróży.. Odwiedzania nowych miejsc, chłonięcia nowych zapachów, kolorów, kultur i zwyczajów..

To dobry czas by poznać, lub przypomnieć sobie książkę Liliany Bardijewskiej, zwłaszcza że właśnie ukazała się w nowej szacie graficznej. Piękne, kolorowe ilustracje Emilii Dziubak - zachwycają! Czytelnik, strona po stronie podróżuje przez świat kolorów. Podróż to niezwykła!


Zielony wędrowiec
tekst: Liliana Bardijewska
ilustracje: Emilia Dziubak
Wydawnictwo EZOP, 2015
wiek:6+
Z Szarej Stworii niebieską ścieżką wyruszył w nieznane pewien mały stworek. Znudziła mu się szara codzienność i okolica...W dodatku jego ciało przybrało kolor zielony. Stworek postanowił więc poszukać zielonej krainy z zielona rzeką. Wędrując przez świat kolorów w swej podróży spotyka mieszkańców innych krain. Otrzymuje od nich pomoc i wsparcie. Dają mu prezenty, które mają zapewnić ochronę i bezpieczne dotarcie do upragnionego celu. Zielony wędrowiec również pomaga napotkanym stworzeniom. Potrafi na przykład wyskubać sobie najpiękniejsze pióra ze swego ogona, by uratować wypędzonego z pałacu króla Pąsa I.


Każda z kolorowych krain różni się od poprzedniej nie tylko kolorem. Błękitna, Żółta, Czerwona, Królestwo Bieli...  W każdej z nich panują inne zwyczaje i temperatura... Wzburzone oceany, lodowe przestrzenie, gorące pustynie, góry, leśne gęstwiny...Mieszkańcy tych krain różnią się od siebie kolorami a niektórzy nie wierzą, że mogą istnieć jakieś inne światy poza ich miejscem zamieszkania.

Gdy stworek dotrze wreszcie do celu swej podróży, usłyszy od Zielonej Rzeki ważne słowa:
"Jesteś przecież wędrowcem, a każda wędrówka kończy się tam, skąd wzięła swój początek."
I Zielony Wędrowiec wróci do swoich najbliższych przez tęczowy most... 
Bo każdy wędrowiec powinien wrócić do swego domu by opowiedzieć innym o tym co widział. By spłynęła na nich "kropelka" jego przeżyć, doświadczeń, dzięki której poczują smak przygody, poznają NOWE i choć trochę (a może bardzo) się zmienią. 
Dla mnie ta książka to nie tylko barwna opowieść o odmienności, tolerancji, o tym, że pomimo różnic możemy się porozumieć, ale również o tym, że warto podróżować!W czasie wakacji życzę wszystkim wielu ciekawych, wspaniałych, kolorowych i pasjonujących wędrówek po nieznanych krainach. Tych całkiem bliskich i tych odległych. A po powrocie nie zapomnijcie opowiedzieć o nich swoim najbliższym. Mam nadzieję, że będą to niezwykłe opowieści, które sprawią, że ci którzy pozostali w domu choć trochę poczują smak, kolor i zapach odwiedzonych przez Was miejsc i wkrótce wyruszą Waszym śladem.

Nowe wydanie książki uhonorowanej w konkursie IBBY tytułem Książka Roku 2001 wzbogacone jest nie tylko o nowe ilustracje, ale także o piosenki ze spektaklu teatralnego.

Komentarze