Fajna ferajna

"... to książka o dzieciach, w życie których wtargnęła wojna i jak one się w tym odnalazły. To może wydarzyć się wszędzie.." - powiedziała w wywiadzie dla portalu SzczecinCzyta.pl Autorka (wywiad tutaj - KLIK)

Fajna Ferajna
Monika Kowaleczko – Szumowska
ilustracja: Elżbieta Chojna
Wydawnictwo BIS, 2105
wiek: 9+Tak... Wojna przychodzi często nagle, bez zapowiedzi...
O ile dorośli mogą się jej spodziewać, to dla dzieci jest największym zaskoczeniem. Przekreśla ich dzieciństwo. Zmienia ich życie na zawsze...
"Fajna ferajna" to zbiór wspomnień osób, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim. Powstanie przeżyły jako dzieci. Opowiadania Autorka napisała na podstawie ich relacji zachowanych w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego, rozmów, listów i wielu innych materiałów.
Jakie są te wspomnienia?
Osiem rozdziałów. Osiem wzruszających ale nie pozbawionych humoru historii. Ich bohaterowie w roku 1944 mieli od 9 do 17 lat. Gdy wybuchło Powstanie 10 - letni Mirek Jajko marzy by do niego dołączyć. Ucieka więc z domu i zostaje łącznikiem. 9-letni Jureczek jest najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem Armii Krajowej. Do tej pory ma pracownię zegarmistrzowską w Warszawie, gdzie można posłuchać jego powstańczych opowieści. Te najgorsze dotyczą śmierci kolegów...
"My, powstańcy, powoli odchodzimy, ale na szczęście dorastacie wy, którym chcemy opowiedzieć nasze historie".
Tak.... Opowiadać je trzeba... Zwłaszcza młodym... Bez skupiania się nad słusznością wybuchu Powstania... Bo przecież dzieci działały spontanicznie... Chciały walczyć z wrogiem... Zwłaszcza młodzi chłopcy. Pełni wiary, odwagi, młodzieńczego buntu... Gotowi na wszystko.. O nich jest ta książka... Oni tam przecież byli...

Znajdziecie tu m.in. wspomnienie o dwóch odważnych, żydowskich braciach, którzy po upadku getta przyłączyli się do powstańców i opowieść Jagi, która do tej pory ma ogromne poczucie humoru i niespożyte pokłady energii. Gdy wybuchła druga wojna światowa bardzo się cieszyła... bo nie musiała iść do szkoły!

Jest też Hipek, który przeprowadzał ludzi po kanałach. "Do Powstania szedłem jak do przygody. Pragnąłem być bohaterem" - wspomina. I Halusia, w której życiu zawsze najważniejsze były psy i koty. Wyjeżdżała z Warszawy w bydlęcym wagonie wraz ze swoimi zwierzętami.

Młodzi bohaterowi tych opowieści to odważni młodzi ludzie. Często ukrywali swój młody wiek by przyłączyć się do powstańców. Musieli szybciej dorosnąć, wojna odbierała im dom, rodzinę i przyjaciół. Jednak wciąż lubili się śmiać, robić dowcipy dlatego ta książka oprócz często wzruszających opisów, nie raz wywoła uśmiech na twarzach.

 "Fajna ferajna" to dopracowane w każdym calu wydanie. Zawiera fotografie z archiwum rodzinnych bohaterów i ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, a także świetne ilustracje z podpisami, które obrazują i wyjaśniają często trudne pojęcia. Dominują tu trzy kolory - biel, czerwień i czerń.
To wspaniała lekcja historii dla młodego czytelnika. Dzięki niej dzień wybuchu Powstania Warszawskiego nie będzie kolejną datą do zapamiętania. Poznają prawdziwe historie młodych ludzi, których zaskoczyła wojna i odebrała dzieciństwo....

Podczas IV Szczecińskich Spotkań dla Dzieci i Młodzieży
w niedzielę, 14 czerwca w Teatrze Lalek Pleciuga
odbędzie się spotkanie z Autorką tej książki oraz projekcja filmu dokumentalnego
"Fajna ferajna".

13.00 – 14.15 –„Fajna Ferajna czyli powstanie oczyma dzieci” spotkanie z autorką książki „Fajna Ferajna” i scenariusza do filmu – Moniką Kowaleczko-Szumowską.  
„Kiedy w 1944 roku wybuchło Powstanie w Warszawie żyły tysiące dzieci. Oto opowieść tych, co przetrwali.” Przewidujemy prezentację książki, projekcję filmu, który trwa 30 minut – i rozmowę z autorką po filmie – o Powstaniu o bohaterach filmu i książki o kulisach powstania filmu.
Autorka zabiera ze sobą  autentyczny pamiętnik z Powstania do którego wpisała się jedna z bohaterek filmu i książki Basia, a który wyniósł z Powstania jej kolega.
Dzieci na spotkaniach wymyśliły specjalne magiczne „zastosowanie” pamiętnika. (które autorka ujawni na spotkaniu). W spotkaniu weźmie udział również jedna z dziecięcych aktorek współczesnych filmu 10 letnia Zosia.

/więcej - klik/
http://www.szczecinczyta.pl/bis-w-teatrze/

Komentarze

Prześlij komentarz