O chłopcu, który był kotem

 


Czy to książka dla miłośników kotów? Tak, ale nie tylko. To przede wszystkim powieść przygodowa, która od 70 lat zachwyca rzesze czytelników na całym świecie. Jej autor, PAUL GALLICO (ur. 26 lipca 1897 w Nowym Jorku) amerykański pisarz, autor opowiadań oraz powieści o tematyce sportowej był wielkim miłośnikiem kotów. Napisał 41 książek i 11 scenariuszy. To pierwsza jego powieść wydana w Polsce, za co dziękujemy Wydawnictwu Kropka! 

O chłopcu, który był kotem
Paul Gallico
przekład:Anna Bańkowska
opracowanie graficzne: Marianna Sztyma
Wydawnictwo Kropka, 2020


Bohaterem jest 8-letni chłopiec, mieszkaniec Londynu. Tata wojskowy i wiecznie zajęta mama nie mają dla niego zbyt wiele czasu, na co dzień opiekuje się nim niania. Peter marzy o kocie, dzięki któremu nie czułby się taki samotny. Niestety dorośli nie zgadzają się na zwierzę w domu, dlatego chłopiec nie przepuszcza żadnej okazji na spacerze, by choć przez chwilę nawiązać kontakt ze zwierzakami.
Pewnego dnia zdarza się wypadek, w wyniku którego Peter…. zamienia się w kota!
Tak rozpoczynają się jego przygody i tułaczka po londyńskich ulicach. Przepędzany z różnych miejsc, poznaje ciężki koci los…. Na szczęście na jego drodze stanie Jenny – niezwykła kotka, która pomoże mu odzyskać siły po bójce, a potem zacznie uczyć jak żyć „ na własną łapę”. Bo Peter, zmieniony w kota, będzie musiał nauczyć się wielu podstawowych rzeczy. Mycia swojego futerka (bardzo ważna umiejętność!), picia mleka z miseczki, łapania myszy, spadania na cztery łapy i wychodzenia cało z kocich bójek. Chłopiec będzie dobrym uczniem. Szybko zasmakuje w myszach i rozpocznie przy boku Jenny prawdziwe kocie życie.

Tę dwójkę połączy niezwykła przyjaźń. Na śmierć i życie. Wspólnie przeżyją wiele przygód, w tym jako koty pokładowe, płynąc statkiem z Londynu do Glasgow.

To nie jest słodka opowieść o kotach salonowych. Ta historia przeniesie Was na londyńskie ulice, niekoniecznie te najlepsze… Tam, gdzie żyją bezpańskie koty, które straciły swoje domy, i te które nigdy go nie miały. Koty poranione, z głowami pełnymi wspomnień i marzeń o lepszym jutrze, i te rozczarowane ludźmi. Poznacie życie załogi pewnego statku, zajrzycie do pubów, gdzie panowie nie stronią od trunków i bijatyk… Dowiecie się czym jest prawdziwa przyjaźń, miłość i oddanie. I zrozumiecie, że każdy popełnia błędy… Ważne, by się do tego przyznać.…

A przy okazji… zrozumiecie jak to jest być kotem. Kto wie? Może ta książka otworzy Wasze serca na te stworzenia? Zapewniam Was, że warto mieć takiego domownika! Mnóstwo kotów czeka na ciepły dom i swojego człowieka. Nasz Rudolf Rudykot, który kiedyś wiódł inne, niesalonowe życie, to potwierdza!J. K. Rowling wymienia Paula Gallico jako jednego z najukochańszych pisarzy jej dzieciństwa. Książka „O chłopcu, który był kotem” skierowana jest do młodego czytelnika, ale z pewnością dostarczy wiele radości również ich rodzicom. Sprawdźcie koniecznie!

Komentarze

  1. Myślę, że to może być naprawdę urocza lektura. Nie słyszałam jeszcze nigdy o podobnej tematyce, więc tym bardziej chętnie sięgnę. Nawet jeśli jest bardziej skierowana ku dzieciom. ;)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza