Potworne mikroby. Wszystko o przydatnych bakteriach i podłych wirusach


Mikroby, najstarsza forma życia na ziemi. Są starsze od dinozaurów, roślin i ludzi. Nieustannie się dostosowują, co pozwala im przetrwać na naszej planecie w różnych warunkach. Jest ich więcej niż nam się wydaje. Naukowcy twierdzą, że mamy jeszcze wiele mikrobów do odkrycia. Warto wiedzieć o nich nieco więcej i nie mylić bakterii z wirusami. Ta książka odpowie na wiele pytań młodych, ciekawskich i żądnych wiedzy czytelników.
 

Potworne mikroby. Wszystko o przydatnych bakteriach i podłych wirusach
tekst: Marc Van Ranst, Geert Bouckaert
Ilustracje: Sebastiaan Van Doninck
Przekład: Agnieszka Bienias
Wydawnictwo BIS, 2020

Gdzie występują mikroby i skąd się wzięły? Jak wyglądają i co je różni? Które są groźne dla człowieka, a przed którymi musimy się bronić? No i dlaczego trzeba myć ręce przed jedzeniem? 

Większość bakterii i wirusów nie wyrządza nam krzywdy. Wiele bakterii jest pożytecznych. Jednak my najczęściej myślimy o nich negatywnie. Bakterie wywołują często ból gardła lub ucha. Wirusy powodują grypę. Bakterie rozmnażają się same, wirusy dopiero wtedy, gdy wtargną do innego żywego organizmu. 

 



Każdy rozdział tej książki to pytanie, na które w prosty i obrazowy sposób odpowiadają autorzy. Tekst dopełniają zabawne ilustracje a krótki test pomaga czytelnikom sprawdzić ile zapamiętali z lektury każdego rozdziału. 


 

Wiele tu ciekawych informacji, które nie tylko zaspokoją naszą wiedzę, ale przydadzą się w codziennym życiu. Wyjaśni się dlaczego jedzenie wyjęte z zamrażalnika lub lodówki może się szybko popsuć i dlaczego niektóre produkty warto gotować lub smażyć przed spożyciem. 

O tym, że antybiotyki działają tylko na bakterie, wydaje się, wiedzą wszyscy, ale w praktyce wielu pacjentów prosi lekarzy o antybiotyk, by jak najszybciej pozbyć się choroby. Tak jak teraz w przypadku wirusa, który opanował nasz świat. O nim również przeczytacie w jednym z rozdziałów. 

 



 

Znajdziecie tu ciekawe teksty o przeziębieniu, grypie (przykładach z historii, gdy dała ludziom nieźle w kość), wirusie HIV, dżumie, malarii i wirusach, które pokonał człowiek, a także o ważnym zawodzie - pracy mikrobiologa. 

Na początek, dla wszystkich zainteresowanych tematem i może przyszłych mikrobiologów, na końcu książki - pięć doświadczeń do przeprowadzenia w domu. 

To naprawdę dobra lektura edukacyjna, w ciekawy sposób uzupełnia wiedzę przekazywaną na lekcjach biologi w szkole podstawowej. Czytajcie rodzinnie! Polecam!

Komentarze