Mój przyjaciel Percy, Buffalo Bill i jaNiedawno ukazał się trzeci tom trylogii o Stureby, czyli książki w której Ulf Stark (1944-2017), znany i ceniony szwedzki pisarz i scenarzysta, opowiada o swoim dzieciństwie w Stureby, na przedmieściach Stokholmu. Opowieści to pełne humoru i scen mrożących krew w żyłach rodziców… Wyczynów małego Ulfa i jego przyjaciela nikt nie ocenzurował! :-)

Mój przyjaciel Percy, Buffalo Bill i ja
tekst: Ulf Stark
ilustracje: Magdalena Kucharska
przekład: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo Zakamarki, 2020
t. 3


Choć wydawca zapewnia, że książki można czytać od dowolnego tomu, to ja zachęcam by zacząć od pierwszego. „Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego” to początek przyjaźni dwóch chłopców. Spokojnego, niezdarnego Ulfa, który nie bardzo radzi sobie ze starszym bratem i ma problemy na gimnastyce, oraz Percy’ego, pewnego siebie, przedsiębiorczego urwisa. Tak różnych od siebie chłopców połączy przyjaźń, która zmieni życie grzecznego Ulfa o 180 stopni. Ulf podziwia odwagę Percy’ego. Pragnie być taki jak on. Czy uwierzy, że Percy to wszystko zawdzięcza swoim magicznym tenisówkom?

Kolejny tom „Mój przyjaciel Szejk w Stureby”, to dalsze perypetie chłopców. Ich szkolne problemy, relacje z rówieśnikami, pierwsze zakochanie i smutna wizja przeprowadzki Percy’ego do innego miasta.

Tom trzeci to wakacyjny czas, gdy Ulf jak co roku wyjeżdża do babci i dziadka na wyspę. Z całą rodziną.. Tym razem jednak dołącza do nich również Percy. Na początku nikt nie jest zachwycony jego obecnością. Nawet Ulf, bo w tym roku postanowił zdobyć serce pewnej dziewczynki… Tymczasem bezpośredni Percy przybywa na miejsce i od razu zjednuje sobie sympatię wszystkich, łącznie z dziadkiem, który wiecznie na wszystko i wszystkich narzeka.

Miłosne cierpienia młodych i tych już wiekowych, wakacyjne przygody i rozterki… Pełne emocji, humoru i wzruszeń historie rodzinne oraz przyjacielskie… Pierwsze poważne interesy, trudne decyzje, nie zawsze mądre zabawy...

Trylogia Ulfa Starka bawi i wzrusza. Autor z niezwykłą szczerością opisuje relacje rodzinne i przyjaźń dwóch zupełnie różnych chłopców. Przeczytajcie wspólnie z dziećmi tę trylogię, myślę że warto potem porozmawiać o przygodach chłopców. Ich postępowanie nie zawsze jest chwalebne. Rozrabiają, kombinują, sprawdzają siebie i dorosłych… A dorośli? Też nie są tu idealni…

Czytajcie i rozmawiajcie...To lektura rodzinna.. 
 

Komentarze