Nasz Azyl




Niewielu z nas na myśl o wojnie zastanawia się, co działo się w tym ciężkim czasie ze zwierzętami... Tymi domowymi i tymi, które mieszkały w Ogrodach Zoologicznych. A czy wasze dzieci wiedzą już, że warszawskie ZOO na czas wojny stało się miejscem niezwykłym, dzięki wieloletniemu dyrektorowi Janowi Żabińskiemu i jego żonie? Koniecznie przeczytajcie tę piękną i poruszajacą książkę!

Nasz Azyl
tekst: Marta Józefczyk
ilustracje: Katarzyna Bukiert
Wydawnictwo Bis, 2020
wiek: 5-12 lat


ZOO, które stworzyli państwo Żabińscy miało ponad 40 hektarów i przed wojną było jednym z piękniejszych w Europie. W czasie okupacji wiele zwierząt poginęło, inne uciekły… Niemcy założyli tam tuczarnię świń, potem fermę srebrnych lisów, a część ziemi podzielili na ogródki działkowe.



Ta historia nie jest jednak o zwierzętach zamieszkujących to miejsce...
Autorka zainspirowana książką Antoniny Żabińskiej „Zwierzęta i ludzie”, kieruje swą opowieść do młodego czytelnika i w piękny sposób opowiada o ludziach, którzy podczas II wojny światowej nieśli pomoc ukrywającym się Żydom, tworząc dla nich AZYL w swojej willi i w opustoszałych pomieszczeniach warszawskiego zoo.

Na początku książki poznajemy małego syna państwa Żabińskich, który wraz z rodzicami zamieszkuje willę na terenie Ogrodu Zoologicznego. Tata Rysia, zoolog i dyrektor ZOO wraz z żoną Antoniną - pisarką, w czasie wojny otworzyli swoje serca na pomoc innym ludziom. Chłopiec wtajemniczony w niektóre ich działania, miał okazję poznać wielu tymczasowych mieszkańców jego domu, których obecność była objęta ścisłą tajemnicą.
Młodzi mężczyźni, kobiety, rodzice z dziećmi – wszyscy którzy trafili pod opiekę jego rodziny mogli liczyć na pomoc, jedzenie i chwilowy przystanek na swojej życiowej drodze…

Niezwykła odwaga i spryt - tym wykazywali się właściciele willi pomagając Żydom w ich ciężkiej sytuacji. Praktycznie na oczach okupanta przemycali do swego domu ludzi, karmili i wspierali w ciężkich chwilach. Gdy Antonina Żabińska chciała zaalarmować ukrywających się w domu mieszkańców, wykorzystywała do tego celu swój fortepian, grając na nim arię z operetki Offenbacha.

 Przeczytajcie koniecznie z dziećmi tę pięknie napisaną i równie pięknie zilustrowaną opowieść! Poznajcie m.in. historię dwóch młodych sabotażystów, którzy ukrywali się w bażanciarni, kotki Balbiny, która pomagała w wydostaniu z getta żydowskiej dziewczyny, małej jamniczki Żarki, która doczekała się powrotu swej pani i Magdaleny, utalentowanej rzeźbiarki, która w willi Żabińskich znalazła na jakiś czas schronienie…







Z książki dowiecie się gdzie rodzina Żabińskich przetrwała powstanie i jak pani Antoninie udało się po wojnie załatwić u władz fundusze na odbudowę Ogrodu. Ciekawe i przystępnie opisane losy bohaterów będą z pewnością niezwykłą lekcją historii dla młodych czytelników. Cudownie, gdyby książka stała się lekturą uzupełniającą w szkołach podstawowych!
Izraelski instytut Yad Vashem uhonorował działalność Antoniny i Jana Żabińsich, nadając im tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Rodzicom polecam dla poszerzenia swej wiedzy w tym temacie, dwie książki i film „Azyl”.


Komentarze