Renomowany katalog Walker & DawnTa pięknie wydana, wzbogacona o niebanalne ilustracje, pełna przygód książka, to niezwykła podróż do Stanów Zjednoczonych początku XX wieku , w którą zabiera nas włoski autor, znany na świecie z wielu książek dla dzieci i młodzieży. Podsuńcie ją swoim żądnym przygód dzieciom, a i Wy przeczytajcie. Przypomną Wam się lektury sprzed lat – przygody dzielnego Tomka Sawyera i jego kolegi Hucka.


Renomowany katalog Walker & Dawn
tekst: Davide Morosinotto
projekt graficzny: Stefano Moro
przekład: Ewa Nicewicz-Staszowska
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2019
wiek: 10+Akcja tej powieści rozpoczyna się w Luizjanie, w 1904 roku. Oto czwórka przyjaciół, podczas łowienia ryb znajduje trzy dolary! To dla nich ogromny skarb. Postanawiają wydać go wspólnie na zakup… rewolweru, z renomowanego katalogu wysyłkowego, który jest znany w całym kraju. Broń, jak wierzą zapewni im szacunek i ochronę w świecie jakim żyją.. Nie jest to świat łatwy i kolorowy - skromne życie, sporo obowiązków domowych i twarda rodzicielska ręka….
Złożenie zamówienie i odebranie przesyłki nie jest wcale takie łatwe, jeśli chce się to zrobić w tajemnicy przed dorosłymi. Specjalnie opracowany plan poniekąd im się udaje, jednak w paczce nie będzie oczekiwanej broni, a stary zegarek…. 
Tak rozpocznie się ich wielka przygoda, bo okaże się, że komuś bardzo zależy na odzyskaniu tego właśnie przedmiotu, prawdopodobnie wysłanego przez pomyłkę. Odważny, żądny przygód chłopiec, zwany przez wszystkich Te Trois, Eddie - zezowaty szaman w okularach, miłośnik książek i kolekcjoner trosk, oraz Julie, twarda, odważna dziewczyna, która nie umie płakać i jej młodszy, czarnoskóry (!) niewiele mówiący brat Tit, wyruszają w daleką podróż do Chicago, by oddać zegarek do firmy Renomowanego Katalogu Walker&Dawn i odebrać oferowaną nagrodę. 
To nie będzie łatwa ekspedycja. Są tylko dziećmi, które bez zgody rodziców postanawiają przemierzyć Stany Zjednoczone Ameryki z południa na północ. Jednak otrzymanie wysokiej nagrody, to dla nich szansa na zmianę życia! 

Na ponad 300 stronach towarzyszymy im w tej wyprawie, którą rozpoczną ze swych okolicznych bagien – czółnem. Potem przesiądą się na parostatek i poznają smak podróży pociągiem na gapę. Nowe miejsca, ekscytujące przygody, pełne napięcia chwile…W tle zagadka kryminalna i szansa na ogromne bogactwo.
Choć nie będzie łatwo, to dzielna czwórka jak można się domyślić, świetnie sobie poradzi udowadniając, że warto walczyć o swoje marzenia, a dzięki przyjaciołom można wiele zdziałać. Każdy z nich bowiem, ma inne zdolności i zalety, wspaniale się uzupełniają!


To bardzo ciekawa powieść przygodowa z wielu względów. Podzielona na części, których narratorami jest kolejno trójka starszych przyjaciół, daje nam możliwość poznania bliżej bohaterów i ich przeżyć wewnętrznych. Oprócz intrygi kryminalnej, autor serwuje czytelnikom sporą dawkę wiedzy na temat Stanów Zjednoczonych Ameryki z początku XX wieku. Miasta, rzeki, środki lokomocji, ubiory… Nie zabrakło wątku na temat pozycji czarnoskórych i ich traktowania przez białych w tamtych czasach. 
Pięknie zaprojektowana książka (te ilustracje z kartkami z Renomowanego katalogu, te mapy!) to świetna porcja wiedzy i przygody, dlatego szczerze polecam jej lekturę i nie zdradzam więcej szczegółów!

Komentarze