Rzeki

Życie naszej planety toczy się wokół wody. Oto pięknie zilustrowany album edukacyjny, w którym autor opowiada czytelnikom o najważniejszych rzekach świata.
Nil, Amazonka, Ganges, Jangcy, Dunaj i Missisipi…. Czytelniczy rejs przez kilka kontynentów. Coś dla miłośników pełnych szczegółów ilustracji i żądnych wiedzy młodych czytelników.

Rzeki
tekst i ilustracje: Peter Goes
tłumaczenie: Maja Porczyńska-Szarapa
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2019

Dużych rozmiarów książka podzielona jest na rozdziały, które odnoszą się do sześciu kontynentów. W każdym z nich autor opowiada przy pomocy ilustracji i krótkich opisów o najważniejszych wodach na danym obszarze. Rzeki są tylko punktem wyjścia do graficznych opowieści o roślinach, zwierzętach, faktach i mitach związanych z danym rejonem. Na mapach kontynentów znajdziemy charakterystyczne budowle lub scenki, które mają kojarzyć się z danym państwem. Odgadywanie tych znaczeń już może być ciekawą zabawą i lekcją, nie tylko dla najmłodszych. Para pod parasolem i z czajniczkiem parującego płynu symbolizuje Wielką Brytanię, zamek Drakuli Rumunię, a hejnalista na kościelnej wieży to oczywiście Polska.


Pierwszą z opisywanych rzek jest najważniejsza droga wodna Anglii, czyli Tamiza. Z wielkiej rozkładówki dowiemy się nie tylko skąd pochodzi jej nazwa i którym roku zbudowano pod nią tunel, ale również przeczytamy jakie ptaki osiedlają się nad jej brzegiem i że stała się miejscem akcji książki „O czym szumią wierzby”.
Kolejne opisane europejskie rzeki to m.in. Łaba, Wołga, Dniepr, Ren, Dunaj, Sekwana i Dunaj. Nie brakuje przy nich ciekawych informacji związanych z przyrodą i historią krajów przez które przepływają. Nie zabrakło Wisły, najdłuższej rzeki w Polsce i najdłuższej z rzek uchodzących do Morza Bałtyckiego.Krótkie informacje, ciekawostki dopełniają często zabawne rysunki. Budynki, scenki a nawet legendarne stwory zdobią karty tego niezwykłego albumu. Choć o rzekach głównie tu mowa, czytelnik znajdzie tu również postać smoka wawelskiego, wodnika, golema i Ducha Gór.
Informację o wycinaniu wielkich ilości lasów deszczowych, pod plantację soi i palmy olejowej znajdziemy przy opisie wypływającej z peruwiańskich Andów, rzeki Amazonki. A czytając o rzekach Azji dowiecie się np. o popularnej sztuce kaligrafii Dishu, która narodziła się w latach 90. XX wieku.

Rzeki, jeziora, morza, oceany… Nie tylko o wodach to album. To jak mówi podtytuł to „podróż po meandrach historii, przyrody i kultury”. Warto się w nią wybrać. Z książką można spędzić wiele godzin wciąż odkrywając nowe szczegóły. Ogrom informacji i ciekawostek zachwyci wszystkich, którzy interesują się światem. Piękna pozycja na prezent!

Komentarze