Wilczek


Nadzieje, oczekiwania… Niespełnione marzenia… Marzenia rodziców, by dziecko było takie jakie oni chcą...By żyło jak oni, jak inni…. By się nie wyróżniało… By nie odbiegało od normy…
Zmieniać kogoś na siłę? W imię czego? W imię czyjego szczęścia? Piękna książka o pewnej wilczej rodzinie, opowiada o takiej właśnie sytuacji...

Wilczek
Gerda Wagener
ilustracje: Józef Wilkoń
przekład: Monika Wróbel – Lutz,
Wydawnictwo Tatarak, 2007

Wilczek jest inny niż jego rodzeństwo. Z królikami bawi się w chowanego, z rybami pływa na wyścigi i najbardziej lubi jeść...szczaw!
Mama Wilk i Tata Wilk bardzo się o niego martwią. Chcieliby by, był tak jak inne wilki. Drapieżny, zły, polujący… A on nie zachowuje się tak, jak na prawdziwego wilka przystało! Co z niego wyrośnie?
Zmartwienie rodziców staje się również zmartwieniem Wilczka. Nie chce zasmucać rodziców. Postanawia się zmienić. Chce być bardziej groźny. Jego znajoma Mysz Myszata chętnie mu w tym pomaga. Przy pomocy innych zwierząt zmienia łagodnego Wilczka w najbardziej groźnego, najbardziej kolczastego i najbardziej drapieżnego wilka świata. Ekhm… Przynajmniej tak im się wydawało. Okazało się jednak, że przebranie które wspólnie przygotowali niczego nie zmieniło. Lubiany przez wszystkie zwierzęta Wilczek nadal pozostał ich przyjacielem. I nikt, zupełnie nikt się go nie wystraszył.
Historia, ja na książkę dla dzieci przystało, kończy się dobrze.
Na szczęście z czasem, rodzice i inne wilki zrozumieli, że należy pozwolić Wilczkowi być sobą…
W prawdziwym życiu jak wiemy, bywa z tym różnie...

Tę piękną i ważną opowieść o potrzebie zrozumienia i akceptacji odmienności napisała Gerda Wagener (1953 -1998) – niemiecka autorka literatury dziecięcej. Przepięknie zilustrował Józef Wilkoń – słynny polski malarz, grafik i rzeźbiarz. Autor setek ilustracji i opracowań graficznych książek dla dzieci i dorosłych. 
To książka, która przypomina rodzicom i wszystkim innym o tym, że każdy z nas ma prawo być sobą. Każdy z nas jest przecież inny.... 
Poszukajcie „Wilczka” w bibliotekach lub na półkach znajomych. Niestety nakład już się wyczerpał i pozostaje czekać na jej wznowienie. Myślę, że to dobry czas by znów pojawiła się w sprzedaży…. 
 

Komentarze