Szczęście. Opowiastki dla dzieciSzczęścia trzeba uczyć, pisze we wstępie Autor tej książki. Warto je kształtować od najmłodszych lat. Pomoże w tym ten niezwykle pięknie wydany zbiór opowiastek. Zwiera dziesięć krótkich historii. Każda z nich odnosi się do uniwersalnych wartości. Powstały na podstawie najważniejszych przesłanek psychologii pozytywnej.

SZCZĘŚCIE. Opowiastki dla dzieci
tekst: Leo Bormans
ilustracje: Sebastiaan Van Doninck
przekład: Iwona Mączka
Wydawnictwo: Papilon, 2019


Cele, relacje, otwartość i poszukiwanie sensu, dostrzeganie i docenianie, bycie sobą, obdarowywanie innych, wyrażenie emocji, troska o kondycję fizyczną, chęć do nauki, wytrwałość… Brzmi poważnie? To tematy poruszane w opowiastkach, których bohaterami są ptaki. Bez obaw! Historie są krótkie i przystępnie napisane. W końcu przeznaczone są dla dzieci.
Można je czytać niezależnie od siebie, choć tworzą spójną całość. Pięknie zilustrowane opowiadania, zawierają na końcu kilka pytań, które mi.in. sprawdzają czy dziecko zrozumiało tekst oraz podsumowanie z informacją o bohaterze - jakim jest ptakiem i gdzie występuje. Dzięki temu czytelnik przy okazji dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy z zakresu biologii.W każdej z tych opowieści dziecko ma szansę odnaleźć swoje własne słabości, lęki, trudności… Autor podpowiada jak je przezwyciężać i tłumaczy, że „wszyscy możemy się nauczyć, jak być bardziej otwartymi, optymistycznymi i szczęśliwymi”.

Jestem pewna, że czytanie takich książek wpływa na poziom szczęścia w naszych rodzinach. Mądre, pięknie wydane, z komentarzem dla osób dorosłych, które czytają je dzieciom. Życzę Wam udanej, rodzinnej lektury! „Czytać można każdemu, niezależnie od wieku!” - przypomina Autor we wstępie.

Komentarze