Nienawiść, którą dajesz
Historii o tolerancji, odwadze i lojalności nigdy za wiele. Przeczytajcie sami, a potem podsuńcie młodym dorosłym książkę, jak to jest być czarnym w XXI wieku, w Ameryce. Ręczę, że wciągnie Was ta lektura. W końcu to obsypany nagrodami hit ze szczytów światowych list bestsellerów! Gwiazdorska ekranizacja pojawiła się w styczniu na ekranach polskich kin. Najpierw jednak książka!


Nienawiść, którą dajesz
Angie Thomas
przekład: Donata Olejnik
Wydawnictwo Papierowy Księżyc, 2018


Starr to ciemnoskóra nastolatka, która choć mieszka w tzw. murzyńskim gettcie, do szkoły chodzi z „białasami”. Córka Big Mava, właściciela sklepu, może sobie na to pozwolić. Jej rodzice, sporo w życiu przeszli. Dla swych dzieci chcą lepszego życia. Życie Starr to dwa światy. Życie w biednej dzielnicy, w której trwają wojny gangów. I ten, wśród białych rówieśników, w szkole. W każdym z nich gra swoją rolę. Trudniejszą z pewnością w świecie białych. Ale radzi sobie świetnie.
Jest lubianą nastolatką, dbającą o modne ciuchy (szczególnie buty!), ma przyjaciółki, a nawet sympatię o białym kolorze skóry.

Pewnego dnia Starr stanie się jedynym świadkiem zastrzelenia przez białego policjanta ciemnoskórego chłopaka. To jej przyjaciel z dzieciństwa, który właśnie odwoził ją do domu z imprezy. Dziewczyna bardzo przeżyje jego bezsensowną śmierć… Ale to nie wszystko. Stanie się świadkiem w sprawie, która wywoła spore zamieszanie w całej społeczności jej dzielnicy i nie tylko. Przed Starr ogromnie trudny czas…

Autorka pokazuje jak dzień po dniu, kształtuje się świadomość młodej dziewczyny. Jak dojrzewa w niej bunt, a zarazem odwaga. Odwaga do tego by przestać milczeć i zeznawać w sprawie przeciwko policjantowi. Lekko nie będzie, bo jak wiadomo „czarny na pewno był gangsterem, a biały policjant tylko się bronił”.


Angie Thomas serwuje swoim czytelnikom bardzo ważną lekturę… Ogrom poruszanych przez nią problemów chwilami przytłacza. Od tych codziennych, bliskim każdemu nastolatkowi (problemy z rodzicami, przyjaciółmi, chłopakiem, dojrzewaniem) po te społeczne, które pokazują, że pomimo XXI wieku życie codzienne ciemnoskórych w Ameryce nie jest łatwe.

Można tę powieść przeczytać jako ciekawą historię o tym, co nas na co dzień nie dotyczy. Ale czy na pewno? Wszak żadne społeczeństwo nie jest wolne od stereotypów i uprzedzeń. W każdym środowisku znajdzie się ktoś, kto zmaga się z biedą lub ciąży mu przyklejona przez otoczenie „etykieta”, tego gorszego...

Jak duże są skutki braku tolerancji? Czy to ludzie okazują sobie nawzajem nienawiść? A może cały system nawalił? Dlaczego niektórzy idą przez życie powielając zły scenariusz swoich bliskich? Czy dlatego, że są źli? A może nie mają innego wyboru, bo nikt o nich nie dba...

Ciemnoskórzy, mniejszości narodowe, biedni.. Ludzie na marginesie społeczeństwa.
„… to co społeczeństwo daje nam w dzieciństwie, później boleśnie odczuwa to na własnej skórze”.*

Dużo w tej powieści mądrych dialogów, rozmów pomiędzy Starr, a jej rodzicami, przyjaciółmi..

"Trzeba przestać milczeć, bo inaczej nic się nie zmieni…" - to wniosek do którego z czasem dochodzi bohaterka. Mówić, gdy dzieje się coś złego, gdy ktoś nas krzywdzi. Nie tylko fizycznie, ale tez słowami. Kpiąc z naszego wyglądu, pochodzenia, religii…

„Po co nam głos, skoro milczymy wtedy, kiedy właśnie nie powinnyśmy milczeć?” - zastanawia się Starr w rozmowie z przyjaciółką, pochodząca z Chin i zawiera z nią sojusz mniejszości.

„Odwaga nie oznacza, że nie możesz się bać. To znaczy, że idziesz do przodu mimo strachu, a ty to właśnie robisz” - mówi mama Starr, gdy jej córka będzie zeznawać przeciwko policjantowi.

Choć zakończenie tej książki może nie do końca Was usatysfakcjonuje, nie o to w tej historii przecież chodzi. To historia, która zwraca uwagę na ważne problemy naszego świata i pokazuje młodym, że nie można milczeć, gdy wokół nas źle się dzieje. Bo każdy głos jest ważny.
Polecam Wam i Waszym nastolatkom tę książkę! To ważna i mądra lektura. A i film zapowiada się zachęcająco… Z pewnością będę chciała go zobaczyć, z moim nastolatkiem...
*cyt. z książki

Komentarze