Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci
Jak to możliwe, że jeszcze nie znacie tej książki? Wszak to pozycja obowiązkowa dla wszystkich rodziców umęczonych pytaniami: a skąd? a dlaczego? a po co?
Nie czarujmy się! To idealna lektura, dla nas dorosłych! Oczywiście kupujemy ją dziecku w prezencie, ale tak naprawdę będzie to idealna ściągawka dla nas samych. Kiedy maluch już zaśnie, oddajemy się lekturze, by w ciągu dnia nie dać się zaskoczyć! Albo inaczej. Czytamy ją dziecku przed snem i w ten sposób już nie boimy się niewygodnych pytań. Proste? :-)


Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci
tekst: Kathy Wollard
ilustracje: Debra Solomon
przekład:Joanna i Adam Skalscy
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2016Książka zawiera 175 pytań, które dzieci z całego świata przysłały do redaktorów rubryki "Jak to możliwe" amerykańskiego dziennika "Newsdays". Najwidoczniej nie mogły się doczekać odpowiedzi od swych rodziców...
W 1993 roku odpowiedzi postanowiono  wydać w formie książki, która z czasem stała się bardzo popularna. Wydano ją w jedenastu krajach. Nowe wydania stawały się coraz obszerniejsze. Wiadomo, świat się zmienia, a dzieci zadają z roku na rok coraz trudniejsze pytania! Zmieniają się również wyniki badań naukowych, co autorzy również uwzględniali w kolejnych publikacjach.
W 2016 roku do rąk polskich czytelników trafił najnowszy, obszerny, zawierający ponad 400 stron tom. Autorka, choć jest fizykiem i dziennikarką - oddała głos specjalistom. Powstał świetny zbiór wiedzy dla całej rodziny.Książka podzielona jest na kilka działów. Znajdziemy w niej odpowiedzi na temat światła i dźwięku /"Jak powstają cienie?", "Jak to możliwe, że w dużej muszli słychać szum morza?'/, niewidzialnych sił i niewidocznych cząstek / "Dlaczego gazowane napoje syczą?", "Dlaczego popcorn strzela?"/, kosmosu / "Dlaczego widujemy księżyc w ciągu dnia?"/, naszej planety, pogody, świata roślin i naszego ciała. Ciekawość dzieci nie zna granic, wie to każdy rodzic, dlatego pytania w tej książce są przeróżne. Choć podobnych książek z odpowiedziami na trudne pytania jest wiele, tę szczególnie polecam Waszej uwadze, ze względu na liczne ciekawostki i dowcipne ilustracje. Ich autorką jest Debra Solomon, twórczyni m.in. filmów animowanych. Jej rysunki zabawnie nawiązują do tekstu, który na stronach został podzielony na trzy kolumny, dzięki czemu informacje czyta się o wiele wygodniej.


Tak jak pisałam wyżej, to nie jest książka, którą trzeba przeczytać od deski do deski. W odszukaniu odpowiedzi na pytanie pomoże nam indeks umieszczony na końcu.
Zdarza Wam się czasem nucić beznadziejną piosenkę, którą usłyszeliście w radiu? Dlaczego niektóre piosenki zostają nam w głowie na długo? Tego dowiecie się czytając odpowiedź na ostatnie pytanie w książce.  Jest tam prosty sposób jak pozbyć się takiego robaka usznego :-)
Ciekawej lektury!


Komentarze

  1. Bardzo fajna ta książka.
    Super blog. Będę wpadać.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz