Gry i zabawy z dawnych latPodobno każda książka jest podróżą. Ta zabiera nas, rodziców w podróż sentymentalną. W czasy dzieciństwa, gdy w wolnych chwilach dziewczynki grały w gumę, skakały na skakance, a chłopcy robili zawody przy pomocy kapsli.. 

Gry i zabawy z dawnych lat
Katarzyna Piętka
ilustracje: Agata Raczyńska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2016

Piękne wydanie na kremowym papierze, ze starymi zdjęciami i rysunkami przypominającymi ilustracje z dawnych lat, chroni twarda okładka. A w środku ponad pięćdziesiąt zabaw, które warto przypomnieć młodemu pokoleniu. 
Niejeden 30 – i 40 - latek z rozrzewnieniem będzie przeglądał strony. Niejeden będzie chciał tę książkę mieć. Dla siebie, dla wspomnień, dla wzruszeń... Katarzyna Piętka przyznaje we wstępie, że na jej osiedlu z lat 70-tych, zabawy podwórkowe maja się całkiem dobrze. Dzieci grają w klasy i kapsle, spotykają się przy trzepakach.
Jednak nie wszędzie tak jest...Wiele osiedli /zwłaszcza tych nowych/ świeci pustkami. Dzieci najczęściej spędzają czas w domu, przy komputerach lub przed telewizorami. W szkole, na przerwach coraz trudniej dostrzec uczniów bawiących się w proste gry, które były tak popularne w naszym dzieciństwie. 
Dlatego autorka przypomina, jak niewiele potrzeba, by dobrze się bawić. 

W swojej książce zebrała gry i zabawy, które sama zapamiętała i takie, które zna z opowieści. Są tu więc przyśpiewki, rymowanki i wyliczanki / „kipi kasza, kipi groch”, siała baba mak”, "ene due like fake”/, proste zabawy w kole i w korowodzie /”kółko graniaste, „balonik”/, zabawy naśladowcze / „Ojciec Wirgiliusz”, „Moja Ulijanko”/ i z piłką /dwa ognie, ziemniak/. Wiele z nich ćwiczy refleks i zręczność. Są zabawy ludowe, podwórkowe i te, które można wykorzystać w domu, przedszkolu czy świetlicy / „kalambury”, teatr cieni, okręty, pomidor”/. Przy każdej zabawie znajduje się dokładna instrukcja, która pomoże dziecku zrozumieć zasady.


 Dawne zabawki...

Chwała Autorce za jej pomysł i pracę! Wydawnictwu i ilustratorce za piękne wydanie. Dzięki temu dostajemy do rąk książkę, która nie tylko przywołuje wspomnienia ale inspiruje i jest prawdziwą skarbnica pomysłów dla rodziców i nauczycieli.

Obok tej książki nie można przejść obojętnie. Zwróćcie na nią uwagę w księgarniach! :-)

Komentarze