Ciekawski George w bibliotece

 

Ciekawski George to mała, niesforna małpka, ulubieniec wielu pokoleń czytelników na całym świecie. Stworzony przez Margret Rey i jej męża Hansa Augusto Rey’a, stał się bohaterem serii książek zaliczanych do klasyki amerykańskiej literatury dla dzieci. Książki o Ciekawskim George’u zostały przetłumaczone na ponad 20 języków. W tym roku bohater opowiadań obchodził swoje 75-lecie. Do Polski seria dotarła przed 6 laty. 
Właśnie niedawno ukazała się kolejna przygoda Georga. Tym razem pan w żółtym kapeluszu zabiera małpkę do biblioteki. 

Ciekawski George w bibliotece 
Margret i H.A. Rey 
ilustracje: Martha Weston 
przekład: Anna Kozanecka 
Wydawnictwo MODO, 2016 

To pierwsza wizyta Georga w tym miejscu. Wszystko jest dla niego nowe i niezrozumiałe. Pan w żółtym kapeluszu zostawia go w sali, gdzie odbywa się głośne czytanie. George przysłuchuje się z zainteresowaniem, ale gdy pani zbyt długo każe czekać na wypatrzoną przez małpkę książkę o dinozaurach, George postanawia ją sobie zabrać. 
Potem przechadza się wśród regałów w wypożyczalni, gdzie dostrzega jeszcze więcej ciekawych tytułów. Zachowanie Georga w bibliotece pozostawia wiele do życzenia. Małpka jeszcze nie wie na czym polega wypożyczanie książek. Dowie się tego dzięki młodemu bibliotekarzowi. Okaże się m.in., że nie może zabrać do domu wszystkich książek, które spodobały jej się podczas pierwszej wizyty. 

Z biblioteki George wróci z własną kartą biblioteczną i kilkoma tytułami. Przed nim i jego panem wiele wspaniałych wspólnych chwil z lekturą.Mam wrażenie, że polskie dzieci bardziej znają łobuzerskiego Georga z ekranu filmowego niż z kart książki. Warto to zmienić. Przygody małpki, która wciąż wpada w tarapaty z pewnością spodobają się najmłodszym. Ciekawość Georga prowadzi do wielu zabawnych, czasem niebezpiecznych sytuacji. Ale zawsze wszystko kończy się dobrze. Cała seria, choć z założenia ma walor edukacyjny, przekazuje wiedzę na wesoło. Na przykładzie tzw. „wpadek” małpki, dzieci uczą się tego co wolno, co wypada, a czego lepiej nie robić. A te, które już to od dawna wiedzą, zaśmiewają się z jej wybryków i niewiedzy.

Najnowsza książka o ciekawskim George'u to zaproszenie do odwiedzin w bibliotece i codziennego czytania dzieciom. Świetnie sprawdzi się jako lektura dla przedszkolaków zarówno w domu jaki i w czasie spotkań z małymi czytelnikami w bibliotece. 

Polecam poprzednie tytuły w tej serii:

Więcej o serii i autorach – KLIK

Komentarze

  1. Muszę rozejrzeć się za przygodami tej małpki w bibliotece. Wszystkie dzieci powinny sięgnąć po taką lekturę, aby dowiedzieć się, jak powinny zachowywać się nie tylko w bibliotece, ale także w innych publicznych miejscach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz