Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówiąNie jest łatwo rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, zwłaszcza przed wypłatą… Ale gdyby tak podsunąć im ciekawy podręcznik na temat ekonomii? Może nie męczyłyby nas ciągłymi prośbami o wyższe kieszonkowe? Na hasło - W TYM MIESIĄCU - DZIURA BUDŻETOWA!- wykazałyby się dużym zrozumieniem i przystąpiły do wspólnego planowania wydatków? ;-)

Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią
tekst: Boguś Janiszewski
ilustracje: Max Skorwider
Wydawnictwo Publicat, 2016

Autor dedykuje tę książkę głównie czytelnikom w wieku 10 - 14 lat, ale na wstępie zaznacza, że nie ma nic przeciwko by sięgnęli po nią również starsi. Zatem droga młodzieży, rodzice i dziarscy staruszkowie – wszyscy zainteresowani wiedzą ekonomiczną, to książka również dla Was!

Pieniądze, podatki, budżet domowy, budżet państwa, gospodarka, bank, moja firma – to tytuły rozdziałów, a co czeka na nas w środku? Wiedza podana w bardzo przystępny i ciekawy sposób, okraszona dowcipnymi rysunkami. 
Autor wprowadza czytelnika w temat, zaczynając od pieniędzy. Cóż.. Śmiało można powiedzieć, że to one rządzą światem. W pierwszej części książki dowiemy się skąd się wzięły i po co właściwie ludzie je wymyślili? Jak żyło się w czasach bez kieszonkowego? Czy zastanawialiście się dlaczego pieniądze są w formie papierowej lub metalowej? Czy nie prościej byłoby zdecydować się na jedną z nich? Albo dlaczego nie drukuje się banknotów o większych nominałach? Kto decyduje ile pieniędzy jest w danym kraju i ile pieniędzy jest w Polsce?
Czy każdy dorosły zna odpowiedź na te pytania?

Pieniądze … Trudno bez nich się obyć.. Potrzebne są również przy płaceniu podatków a ich brak w budżecie domowym to deficyt, lub dziura budżetowa. Czy da się w prosty sposób zachować równowagę, mając na utrzymaniu nastolatków? Na pewno musimy uważać, bo jak pisze autor :„Górny pułap możliwości konsumpcyjnych przeciętnego nastolatka nie istnieje”.:-)
W jednym z rozdziałów autor zadaje pytanie: Co jest lepsze: praca na etacie czy własna firma? Ale jak zaznacza nie ma na nie prostej odpowiedzi. W każdym ze sposobów, są bowiem plusy i minusy, co pokazuje na dwóch przykładach.

W dalszej części książki dowiemy się co to jest BUDŻET PAŃSTWA i skąd biorą się w nim pieniądze? Jak tworzy się dług publiczny, czyli DZIURA BUDŻETOWA. Czy można ją jakoś załatać? Skąd Polska bierze pieniądze na ten cel?

W rozdziale o gospodarce przeczytamy co sprzyja rozwojowi gospodarki i czym jest globalizacja. Nie zabrakło tu informacji o kryzysie i sposobach pobudzania gospodarki. Popyt, podaż, rynek. Skąd się wzięły i jak działają banki? Na czym zarabiają i jakie są rodzaje kredytów. Dużo haseł, wiele pytań. Zapewniam, że na każde z nich znajdziecie krótką i jasną odpowiedź. Wśród ważnych informacji o zjawiskach gospodarczych nie zabrakło ciekawostek i dowcipnych komentarzy, które ułatwiają przyswajanie wiedzy.

Jest nadzieja, że po takiej lekturze młody czytelnik inaczej spojrzy na domowe wydatki, a już z pewnością zrozumie wartość pieniądza w naszym świecie. :-)

Komentarze

  1. Mamy na półce, mój ośmiolatek dostał ją chyba na Gwiazdkę, ale po pierwszym przejrzeniu na razie nie pała zainteresowaniem. Musimy ją jednak odkurzyć i poczytać razem, może jednak się spodoba?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lepiej trochę poczekać. Autor sugeruje jednak wiek 10+, chyba dziecko bardzo jest zainteresowane tym tematem :-)

      Usuń

Prześlij komentarz