O.G.R.Ó.D.Kolejna książka w ciekawej serii Wydawnictwa Dwie Siostry, to spacer po 42 niezwykłych ogrodach i przykład na nieograniczoną pomysłowość i wyobraźnię ich twórców.

O.G.R.Ó.D.
Olśniewające Grządki i Rabatki Ówczesne i Dzisiejsze
tekst: Ewa Kołaczyńska
ilustracje: Adam Wójcicki
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2016
Seria: S.E.R.I.A.Czym tak naprawdę jest OGRÓD? Dla wielu z nas to ucieczka od rzeczywistości, miejsce wypoczynku /ale by się nim stało, musimy w nim trochę najpierw popracować/ i okazja do bliskiego kontaktu z naturą.

Dzięki tej książce przekonacie się, jak wiele jeszcze innych funkcji mogą spełniać ogrody. Autorka prezentuje różnorodne przykłady z całego świata i różnych epok. Większość z nich to żywe dzieła sztuki, zmieniające się pod wpływem warunków atmosferycznych i pór roku.

Jak duża jest w nas potrzeba otaczania się zielenią, świadczy ogród, który powstał w betonowych szczelinach na jednej z ulic w san Francisco i na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Okazuje się, że nawet w najbardziej zatłoczonym miejscu można wygospodarować kawałek przestrzeni.


Ogrody to miejsca spotkań i wypoczynku. Dają wytchnienie i relaks. Mogą spełniać również rolę symboli i pomników, tak jak OGRÓD SCHODÓW w Awaji, w Japonii, który upamiętnia ofiary trzęsienia ziemi w Kobe, w 1995 roku.

Prawdziwego miłośnika zieleni nic nie ogranicza. Przykładem może być OGRÓD MOBILNY, który skonstruował mieszkaniec Holandii. W swojej przyczepie kempingowej ma rozkładany ogród przenośny. Co prawda roślinność w nim jest sztuczna, ale dzięki temu nie wymaga pielęgnacji, co niektórzy mogą uznać za zaletę.


Niektóre ogrody prezentowane w książce już nie istnieją, bo były stworzone specjalnie na jakieś wydarzenie/festiwal, tak jak to KAKTUSOWE ŁOŻE. Ogród składający się z ok. tysiąca kaktusów można było zobaczyć na na festiwalu ogrodów miejskich w Bilbao w Hiszpanii.
Autorka nie zapomina o ogrodach, znanych z lekcji historii. W książce nie zabrakło słynnych Wiszących Ogrodów Babilonu - jednego z siedmiu cudów starożytności i Ogrodu Królewskiego w Wersalu, który stal się wzorem stylu w sztuce ogrodowej kolejnego stulecia.
Cudownym pomysłem jest LECZNICZY OGRÓD, zaprojektowany na jedenastym piętrze szpitala dziecięcego w Chicago. Ta radosna przestrzeń pozwala chorym dzieciom przenieść się w zupełnie inny świat i choć na chwilę zapomnieć o chorobie...


Ogrody bez roślin, symboliczne, na balkonach, w słoikach, ogrody spełniające ważne funkcje. Przypadkowe i przemyślane. Zielone miejsca czynne cały rok i takie, które można oglądać tylko jeden dzień w roku.
Architekci krajobrazów mają nieograniczoną wyobraźnię. Bawią się przestrzenią, zmieniają puste i niewykorzystane miejsca. Zadziwiają swą odwagą i nowatorskimi pomysłami.

Po lekturze tej książki można dojść do wielu ciekawych wniosków, ot choćby takich, że "Raj na ziemi tworzą ludzie". To ważna i inspirująca książka. Powinna być lekturą obowiązkową nie tylko dla młodego czytelnika, ale dla wszystkich odpowiedzialnych za zagospodarowanie przestrzeni w naszych miastach... Niestety czasem wydaje mi się, że osoby, które się tym zajmują na co dzień, niewiele widziały... A przecież warto się inspirować dobrymi pomysłami.

Nie zapomnijcie, że dzięki internetowi możecie większość z tych opisanych miejsc odwiedzić wirtualnie. Jak np. prywatny OGRÓD NAUKI w Wielkiej Brytanii, który można zwiedzać tylko przez jeden dzień w roku.

źródło: http://www.scotlandsgardens.org
 

Komentarze