O wilku....Najwyższy już czas powiedzieć dzieciom prawdę. Wilki wcale nie są takie straszne! Starsi mogą się o tym dowiedzieć, m.in. z książki Adama Wajraka „Wilki”, gdzie autor dowodzi, że wilki nie atakują ludzi. One ludzi unikają! Polują z głodu na inne zwierzęta. Dlaczego więc przez pokolenia straszy się dzieci wilkiem?
Przezabawna seria książek o pewnym wilku, który na początku bał się własnego cienia z pewnością pomoże w zmianie wizerunku tych pięknych stworzeń. Tej serii nie mogło zabraknąć na moim blogu!  :-)

O Wilku, który bał się własnego cienia
tekst: Orianne Lallemand
ilustracje: Éléonore Thuillier
przekład: Iwona Janczy
Wydawnictwo adamada, 2015Do tej pory ukazały się cztery książeczki z przygodami sympatycznego wilka.
W pierwszej z nich poznajemy małego wilczka, który od najmłodszych lat różnił się od innych. Przerażał go najlżejszy szelest. Drżał ze strachu w ciemności... Bał się nawet własnego cienia! W dodatku nie przepadał za surowym mięsem. Nadchodzi dzień, gdy rodzice wyprawiają go z domu, chcąc by poznał świat i stawił czoła swym lękom.
Jak można się domyślić w podróży wilczek doświadczy wielu przygód i pozna wielu znajomych. Będzie miał również szansę wykazać się odwagą. Najważniejsze jednak, że dotrze do Dalekiego Lasu, gdzie dołączy do pewnej grupy, w której każdy ma prawo być sobą.

W kolejnej, wilk znudzony swoim czarnym kolorem futra postanawia zmienić kolor. I tak każdego dnia tygodnia, zaczynając od poniedziałku wypróbowuje nową barwę. Eksperymentuje przez cały tydzień, by na końcu przekonać się, że w swoim naturalnym kolorze czuje się jednak najlepiej!


W innej postanawia urządzić megaprzyjęcie z okazji urodzin. Ale co to? Jego przyjaciele nie są wcale zainteresowani... Każdy jest zajęty i ma już inne plany. Z pomocą rozzłoszczonemu i rozczarowanemu wilkowi nadchodzi dżin z butelki znalezionej na drodze. Może spełnić trzy życzenia wilka i przenieść go gdzieś daleko, gdzie tylko chce.... Czy wilk odnajdzie radość i szczęście na Marsie czy na rajskiej wyspie? A może okaże się, że jednak to właśnie we własnym domu wśród przyjaciół, którzy go jednak nie zawiodą?

Przygoda wilka w Baśniowym Lesie jest jedną z naszych ulubionych. Do tej historii autorka dowcipnie wplata wiele postaci z bajek, które znają mali czytelnicy.
Wilk planuje uroczysty podwieczorek z okazji nadejścia wiosny. Chce upiec szarlotkę, ale że jest marnym kucharzem postanawia poszukać pomocy w lesie. Dziwnym zbiegiem okoliczności trafi do Baśniowego Lasu, gdzie spotka m.in. trzy świnki, siedem koźlątek i ich mamę, Czerwonego Kapturka, Babę Jagę i Królewnę Śnieżkę. Za pomoc w dokończeniu domków dla trzech świnek nasz bohater dostanie przepis na pyszną szarlotkę ciotki Róży. Pozostanie mu tylko zdobyć wszystkie produkty. A w tym pomogą mu pozostali bohaterowie bajek. Ale nie będzie łatwo!

Seria o wilku to zabawne, ładnie zilustrowane, krótkie historie w sam raz dla przedszkolaków i wszystkich, którzy jeszcze nie wyrośli z bajek.
Poprzez przygody tego sympatycznego bohatera, autorka mówi młodym czytelnikom, że każdy ma prawo być sobą i pokazuje jak ważną rolę w życiu każdego z nas odgrywają przyjaciele. Bliskie osoby, na które zawsze możemy liczyć. Dobry i uczynny wilk, jak każdy z nas miewa zły humor. Czasem patrząc w lustro chce w sobie coś zmienić. Próbuje, eksperymentuje, sprawdza... Trudno go nie polubić. Mam nadzieję, że zawita również do Waszych domów!

Komentarze