Chłopak z lasu

„Miłość zmienia i zabiera w nieznane”. Kiedy pojawia się ta pierwsza? Jak ją rozpoznać? Co czuje zakochana dziewczyna? Jak zmienia się pod wpływem uczucia? Oto powieść dla młodszych nastolatków i ich mam, by sobie przypomniały pierwsze bicie serca i motyle w brzuchu...

Chłopak z lasu
tekst: Mårten Melin
przekład: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo Zakamarki, 2016

Rodzice Mony rozstali się przed wakacjami. Dziewczyna postanawia zamieszkać wspólnie z tatą w ich domku letniskowym nad jeziorem. Tam spędza swoje wakacyjne chwile, podczas gdy tata co rano jeździ do pracy w mieście. Mona zwykle spaceruje samotnie po okolicy, aktywnie spędza cza. Biega, pływa w pobliskim jeziorze. Czternastoletni Lukas mieszkający w sąsiedztwie, nie robi na niej wrażenia, choć bardzo się stara zaimponować dziewczynie swoją motorynką. 

Pewnego dnia Mona spotyka na pomoście chłopaka. Dziwny.. Wyjątkowo przystojny, choć nieco zaniedbany... Kudłacz z brudnymi paznokciami. Ma intensywnie zielone, błyszczące oczy i złoty kolczyk w uchu. Uśmiecha się tak, że miękną kolana...Mało mówi... Nie wiadomo skąd zna jej imię. Boi się wody. Ochlapany przez przypadek, denerwuje się i odchodzi. 
Od tej pory dziewczyna ma o kim myśleć. Tajemniczy chłopak nie daje jej spokoju. Zaczynają się przypadkowe /a może nie?/ spotkania na pomoście, w lesie.. Krótkie rozmowy... Bicie serca, dziwne uczucie ogarniające Monę na myśl o Mikaelu. Jego niezwykłe oczy... Jakaś dziwna siła przyciąga ją do niego.Kim jest? Czego od niej chce? 

Postać Mikaela intryguje nie tylko Monę. W trakcie lektury wraz z dziewczyną będziecie zastanawiać się kim jest ten dziwny kudłaty przystojniak. Pojawia się tylko wtedy, gdy nie pada deszcz. Nie za bardzo lubi też zbyt słoneczne, dni./nie, nie.. Mikael nie jest wampirem/

 „Byłam wściekła. Na Mikaela. Na to, ze tak bez słowa sobie poszedł. I że nie wiedziałam, kiedy znów go zobaczę. Bo to on zawsze decydował o tym, kiedy się spotkamy, pojawiał się ot, tak, kiedy mu pasowało.” 

Kiedy Mona zdradza, że marzy o tym by mieć kolczyki, przebija jej uszy i daje w prezencie piękne, złote ozdoby. Dlaczego zaniedbany, brudny chłopak  ma kieszenie wypchane kolczykami? Kim są jego rodzice?
Mikael intryguje, często denerwuje, fascynuje i rozczula dziewczynę.
Czy Mona powinna być z Nim? Przecież przez znajomość z Mikaelem większość rzeczy i bliskich jej osób przestaje być dla niej ważna... Rodzice, przyjaciółka, dom.. Dlaczego On przesłonił jej cały świat? Czego od niej chce? A może wcale nie chce? Może to Ona … 

Autor /tak, tak, mężczyzna!/ poprzez historię trzynastoletniej dziewczyny, wyjątkowo prawdziwie opisuje odczucia nastolatki, którą trafiła strzała Amora. Jednak to nie Amor skradł jej serce.
Czytelnik znajdzie w powieści pierwsze drżenie serca, pierwszy pocałunek, są również nieporozumienia z wiecznie zapracowanymi rodzicami i pierwsza noc poza domem...Jest prawdziwe życie nastolatki i jest też inny świat, do którego mogą zostać zaproszeni tylko nieliczni. Bo co do tego, że to Mikael wybrał Monę nie mamy wątpliwości.
Nie chciałabym psuć Wam /mamy nastolatek, koniecznie przeczytajcie!/ i Waszym dzieciom przyjemności czytania i zaskoczenia, które sama przeżyłam w trakcie lektury, dlatego nie zdradzam fabuły.
Myślę, że książka spodoba się głównie płci żeńskiej. Ja jednak nie ustaję w próbach zachęcenia do jej przeczytania mojego nastolatka :-)

Komentarze

 1. Nastolatki powinny przeczytać tę historię, jak to czasem chłopak może okazać się trollem, który wciąga w swój świat:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę nie spojlerować :-)
   Myślę, że nie tylko trolle wciągają... Taka jest po prostu MIŁOŚĆ.... sprawia, że przestaje istnieć cały świat... ;-)

   Usuń
 2. Bardzo jestem ciekawa tej książki. Przeglądałam na targach w Poznaniu i miałam ochotę kupić, ale córka wybrała inną powieść. Odłożyłam na później, ale na pewno przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj,przeczytaj i podziel się swoimi wrażeniami :-)

   Usuń

Prześlij komentarz