To jest Warszawa

To książka dla młodych warszawiaków i dla tych wszystkich, którzy  planują np. w czasie wakacji pobyt w stolicy.
Z racji jej dużego formatu lepiej do lektury przystąpić jeszcze przed wyjazdem. Do wakacyjnego plecaka raczej jej nie polecam.
Nie jest to z pewnością przewodnik choć nie zabrakło tu mapy miejskich atrakcji. To  publikacja, która zachęca do odkrywania miasta, mówi o jego historii, pokazuje jak i gdzie można interesująco spędzić czas.

To jest Warszawa
tekst: Anna Nahajska
ilustracje: Sabina Twardowska
Wydawca/koncepcja książki: Piotr Perzyna


Autorzy tej ciekawie zilustrowanej książki pokazują i przypominają o tym, jak korzystać z możliwości które daje nam miasto.
Pierwsze strony książki to krótka lekcja historii. W końcu Warszawa to bardzo stare miasto, w którym kiedyś mieszkali królowie! A gdzie mieszkali? Tego dzieci dowiedzą się oglądając ilustracje i czytając krótkie informacje. Nie zabrakło również wzmianki o bardzo ważnej postaci jaką jest warszawska syrenka i bazyliszek, który przestraszył się swego odbicia w lustrze.Przeczytamy tu również o tym, jak ważną rolę odgrywa rzeka nad którą położona jest stolica Polski. Dla warszawiaków Wisła to przede wszystkim radość wypoczynku na plażach w jej pobliżu a także wycieczkowe rejsy po niej.

Będąc w Warszawie warto odwiedzić park fontann, gdzie po zmroku, w ciepłe letnie wieczory odbywają się kolorowe spektakle. "Lasery wyświetlają najróżniejsze obrazy na wielkim, wodnym ekranie".
Na jednej z ilustracji możemy zobaczyć Williama Lindley'a, który zaprojektował sieć warszawskich wodociągów.
 
Tak. Warszawa to miasto gdzie nie grozi nam nuda. A przede wszystkim miejsce, gdzie możemy się wiele nauczyć - zapewniają autorzy. Czekają na nas muzea, Centrum Nauki Kopernik i Planetarium... To miejsca, w których zdobywa się wiedzę, i jest to o wiele ciekawsze niż zdobywanie wiedzy w szkole! :-)

A po zwiedzaniu czas na odpoczynek na łonie natury. Możemy wybrać się do ZOO, wsiąść na rower, odwiedzić miejskie parki, zajrzeć na stadion narodowy, gdzie odbywają się koncerty, pokazy sportowe, spektakle i targi..
Niewątpliwie, w Warszawie nie można się nudzić. Jeśli jeszcze jakiś młody mieszkaniec stolicy miał wątpliwości ta publikacja uświadomi jemu i jego rodzicom, że Warszawa ma wiele do zaoferowania.

Ja w każdym razie jeszcze bardziej zapragnęłam wybrać się tam na dłuższy pobyt, by pokazać dzieciom jak bardzo stare miasto może być nowoczesne. Zaczęlibyśmy oczywiście tak jak w tej książce od lekcji historii a skończylibyśmy w Planetarium!


Więcej o książce - TUTAJ

Komentarze