Tatax

Dziś DZIEŃ OJCA lub DZIEŃ TATY, jak kto woli. U nas DZIEŃ TATAXA! :-) Kradniemy określenie kochanego tatusia z najnowszej książki Basi Stenki. Zadedykowała ją "Wszystkim dobrym tatusiom". Jest ich całe mnóstwo i bardzo się cieszę, że coraz częściej stają się bohaterami książek. I choć jak pisze autorka "czasem wcale nie wyglądają jak bohaterzy", noszą dres lub szarą marynarkę, mają zbyt gruby brzuch i świecą łysinką... To przecież "kochający Tatuś" dla wielu dzieci jest prawdziwym BOHATEREM!


Tatax i inne historyjki o tatusiach
Barbara Stenka
il. Artur Nowicki
Wydawnictwo BIS, 2015

W kilku rozdziałach autorka przedstawiła nam osobliwe portrety dziewięciu ojców. Jest tu groźnie i tajemniczo wyglądając pan, który na co dzień pisze książki i taki, którego hobby to kolekcjonowanie ... nocników!Jest też TATAX - tytułowy bohater, z którym pod jednym dachem mieszka pewna mała dziewczynka. To dzięki niemu i za sprawą jego "czarów" unosi się na podłogą, obserwuje jak tata "tresuje potrawy", kąpie się w oswojonym wodospadzie. Tatax organizuje występy myszek, przebiera się za klauna a czasem za rockowego wokalistę. I wbrew temu co mówią sąsiadki, daje sobie świetnie radę z niepełnosprawną córką.

Poznamy też tatę, który bardzo lubi pomagać i tatusia, który wszystko wie lepiej. Perfekcjonista, który wszystko potrafi wykonać prawidłowo. Taki tatunio i jego córeczka tworzą idealny duet, który jest gotów naprawiać świat. A że czasem coś im się nie uda? Coś przeoczą... Cóż... nie ma ludzi idealnych :-)

Jest też tatulo, który zbiera złom bo nie ma szczęścia do pracy...  Ale"Jest mi dobrze z tatulem, bardzo o mnie dba. I jest utalentowany, ma zdolności aktorskie. Nieraz przebiera się i robi w domu całe, półtoragodzinne przedstawienie!" - mówi o nim jego syn.

Ojcowie w tej książce są odważni, czasem nieporadni, mają swoje słabości... Łączy ich jedno. Miłość do swych dzieci.
Ta książka to zbiór portretów niezwykłych ojców. Ojców, którzy kochają równie mocno jak mamy i tak samo świetnie potrafią sobie radzić ze swoimi pociechami.
A dzielnie radzą sobie w różnych sytuacjach. Gdy córce np. "wyrośnie" broda. I wtedy gdy ktoś dokucza ich synom.
Autorka przedstawia nam różnych tatusiów, byśmy na koniec doszli do jednego słusznego wniosku: Tak naprawdę nie ważne kim jest i co robi tata. Czy jest biedny czy bogaty. Czy jest znanym sportowcem czy też zbieraczem złomu. Dla dzieci najważniejszy jest CZAS jaki spędza z nimi ich tatuś i poczucie, że jest się KOCHANYM.
Zabawną i miejscami wzruszającą książkę "TATAX" polecamy do wspólnego czytania z okazji DNIA OJCA i przez cały rok!

Komentarze