Księżniczka Głogu

 


Większość z nas nie bardzo pamięta treść książek z dzieciństwa, ale emocje, które towarzyszyły podczas lektury. Emocje i obrazy… To głównie one decydują o tym, że sięgamy po lektury z dawnych lat. Ta książka to wehikuł czasu, który przenosi do beztroskich chwil dzieciństwa. Tekst Władysława Ludwika Anczyca sprzed 150 lat i ilustracje Julity Karwowskiej-Wnuczak. Prawdziwa perełka wydana w serii: Mistrzowie Ilustracji! 

Księżniczka Głogu
tekst: Władysław Ludwik Anczyc
ilustracje: Julitta Karwowska-Wnuczak
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2021
Seria: Mistrzowie Ilustracji



Jeśli nie czytaliście lub nie pamiętacie tej pięknej historii, w skrócie powiem, że to opowiedziana na nowo klasyczna baśń o Śpiącej Królewnie (pochodzi ze zbioru baśni "Woda żywa”). Tutaj też dziewczę jest jedyną, upragnioną i kochaną córką królewską. Niestety zagraża jej wielkie niebezpieczeństwo. Obrażona wieszczka rzuca na nią klątwę. Jak uchronić córkę? Czy wystarczy pozbyć się z kraju wszystkich wrzecion? 







Tak jak w tradycyjnej baśni, królewna i cały dwór zapadną w głęboki sen na sto lat. Zamek zarośnie głogowymi krzewami… I znów cała nadzieja w tym, że znajdzie się dzielny książę, który zdejmie czar…. Ten, z naszej historii szuka żony pięknej i pełnej cnót (wiadomo!). Gdy dowie się o Księżniczce Głogu ucieknie z domu, by uwolnić zaczarowaną królewnę, po drodze walcząc i zwyciężając zbójców. Ach, jaki dzielny jest ten książę Achum! :-)



Lektura tej książki z pewnością ożywi wiele wspomnień u dorosłych (ciekawe czy dziadkowie przypomną sobie tekst?), a dla małych czytelników będzie piękną literacką podróżą w baśniowy świat. Świat odmalowany przez świetną ilustratorkę, które znakiem rozpoznawczym są urocze portrety zwierząt oraz bujne fryzury u rysowanych postaci. 

Większość z nas kojarzy pewnie Julitę Karwowską-Wnuczak (1935- ) z kotem Filemonem i Bonifacym. W moim sercu głęboko tkwią obrazy z książki „Zdobywcy orzechowego tortu” (P. Wojciechowski), czy „Prządki złota” (W.Markowska, A. Milska), które do dziś mam przed oczami. 

Władysław Ludwik Anczyc (1823-1883), który opowiedział po swojemu baśń o Śpiącej Królewnie to poeta, dramatopisarz, tłumacz, dziennikarz, wydawca i właściciel znanej krakowskiej drukarni. Dla literatury porzucił karierę naukową w farmacji. Pisał poezje, pieśni i sztuki patriotyczne, a także utwory dla dzieci i młodzieży. Współtworzył czasopisma, m.in. „Wędrowiec” „Tygodnik Ilustrowany”, „Przyjaciel Dzieci”. Brał udział w redakcji “Encyklopedii powszechnej”. Popularyzator historii i języka polskiego. Autor Elementarza dla dzieci polskich (1862). 

 

Życzę wielu wzruszeń i emocji :-)

 

Komentarze