Bajka o tym, jak błędny rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm 
Przezabawna, inteligentna, pouczająca i łamiąca stereotypy. Historia dla wszystkich, którzy mają dość uśmiercania smoków w bajkach! :-) 
 
Bajka o tym, jak błędny rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm
tekst: Łukasz Olszacki
ilustracje: Jolanta Richter – Magnuszewska
Wydawnictwo Papilon, 2016
 
W królestwie Bajkonii źle się dzieje. Król Bożydar stanął w obliczu nieszczęścia! Smok Gustaw porwał jego córkę, królewnę Nieradkę i uwięził na szczycie góry. Bezczelny smok wysłał do króla list, w którym przyznaje się do tego czynu i stawia warunki. W zamian za uwolnienie żąda m.in. corocznego przydziału...landrynek cytrynowych, w ilości stu tysięcy ton oraz przyznania ubezpieczenia medycznego i wczasów zagranicznych!!!
 


Król załamuje ręce bo… landrynki są jego największym przysmakiem. Co robić?? Wiadomo! Trzeba szukać śmiałka, który wyrwie królewnę ze szponów smoka. A w zamian, cóż… jak to w bajkach ustalono odgórnie – połowa królestwa i ręka królewny!
 
Na kartach książki pojawia się więc rycerz Mścisław, który ma na swoim koncie wiele walecznych czynów. A wraz z nim jego giermek, Hipolit z niepozornym wyglądem i miłością do uprawy warzyw. I być może wszystko potoczyłoby się znanym wszystkim schematem, ale nie taki pomysł na zwariowaną bajkę dla dzieci miał Autor. 
Autor, który już od pierwszych stron nawiązuje z czytelnikami relację. I nie tylko on. Na kolejnych stronach, nie brakuje wtrąceń i zatrzymań akcji, wszystko po to by nasi bohaterowie mogli powiedzieć parę słów od siebie, lub po prostu nieźle namieszać. Tak jak CHOCHLIK DRUKARSKI, który pojawił się w tej historii i stał się tak naprawdę poważnym problemem. 
 
 
Jeśli Wasze dzieci znają już historie o strasznych smokach i dzielnych rycerzach, koniecznie przeczytajcie z nimi tę zupełnie zwariowaną, jakże dowcipną i pomysłową bajkę o tym, że smoki nie zawsze bywają złe, królewny niezaradne, a rycerze dzielni! Jest tu jeszcze sporo o poprawnej pisowni, i o tym, że warzywa i owoce są lepsze od słodyczy!
Dopracowana graficznie, niebanalna. No, po prostu bajka XXI wieku! Polecamy! 
  
 
Książka nagrodzona w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, organizowanego przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka, Biblioteki Narodowej i Ambasady Szwecji.
ps. Panie Autorze, czekamy na kolejne książki! Takiego poczucia humoru nie wolno marnować!

Komentarze