Zwierzyniec. Okazy wybrane


Drewniane figurki, ryciny, wycinanki, obrazy, motywy z etykiet od zapałek, plakaty reklamowe, makaty, drewniane zabawki, płaskorzeźby, drzeworyty, metalowe fragmenty.... A na tym wszystkim zwierzęta uwiecznione przez polskich artystów. Niezwykły pomysł w pięknej oprawie!

Zwierzyniec. Okazy wybrane
tekst: Maciej Byliniak
opracowanie graficzne: Ewa Stiasny
współpraca: Karolina Grabarczyk-Chochołek
wydawcy: Międzynarodowe Centrum Kultury i Wydawnictwo Dwie Siostry, 2018


Nieduży format, sztywna okładka i 284 reprodukcje z kolekcji prywatnych i muzealnych. Ten niezwykły zbiór wizerunków zwierząt dopełnił dowcipnymi komentarzami, wierszykami, ciekawymi przypowieściami i historiami Maciej Byliniak. Nie jest to klasyczny atlas zwierząt. To wydanie Was zaskoczy!

Na początek – jeleń. Dostojny i smukły, zdobi wiele obrazów, płaskorzeźb i tkanin. Tak jak konie – rącze, wypasione, pracowite, bujane i bujające w obłokach…
 

W tym zbiorze ujrzycie konie rysowane, malowane i rzeźbione… Są i koty polujące na myszy i psy różnych ras, krowy, kolorowe ptaki.. Nie zabrakło króla wszystkich zwierząt – lwa. 
 Jedne łagodne i sympatyczne, inne groźne i mało przyjazne. Niezwykła to sytuacja, że spotkały się wszystkie, na stronach tej książki! Tak różne i tak ciekawe.
A w dziale KOLEKCJE czekają na Was zwierzęta „zaklęte w przedmioty użytkowe”.

 „W domu pewnej staruszki,
dawniej cenionej wróżki,
wszędzie starocie leżą.
To jej kolekcja zwierząt.”
Jest tu m.in. lis zamieniony w nóż, ryba – klamka, a nawet współczesny śmietnik w kształcie delfina.

Ta bogata i niezwykła kolekcja, która dokumentuje wizje twórców na przestrzeni kilkuset lat, świetnie sprawdzi się jako lektura/album dla całej rodziny. To książka od lat 3 do 100! Zachwyca, inspiruje, edukuje i bawi. Może być pięknym prezentem świątecznym.


Może dzięki niej sami zaczniecie fotografować postacie zwierząt w miejscach, które będziecie odwiedzać? Pomyślcie o własnej kolekcji i nie szukajcie wizerunków zwierząt tylko w muzeach. One są całkiem blisko – na przykład na fasadach starych kamienic. Powodzenia!

Książka powstała w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018

Komentarze