Wielka wyprawa pirata Nata


Oto idealna opowieść dla wszystkich młodych czytelników spragnionych przygód, i dla tych którym marzy się pirackie życie – bez szkoły i rutyny dnia codziennego. 
Wielka wyprawa pirata Nata
tekst: Katarzyna Ziemnicka
ilustracje: Beata Zdęba
Wydawnictwo Papilon, 2016
Mały pirat Nat wraz z rodzicami i siostrą mieszka na wielkim pirackim okręcie. Jego mama zajmuje się kuchnią /słynie z na cały morski zakątek ze swych przetworów i marynat/, a tata co jakiś czas wyrusza na piracką wyprawę. Ktoś musi przecież utrzymać rodzinę! 

Jego syn w tym czasie /gdy nie musi pomagać mamie w porządkach/ spędza czas z przyjaciółmi. Nie są to zwyczajni przyjaciele. Nat biegle włada wieloma językami i potrafi porozumieć się z różnymi istotami zamieszkującymi ciepłe morza. Dlatego wyścigi w pływaniu urządza sobie z delfinami, a z ośmiornicą Matyldą łowi ryby na poranny posiłek. Codzienne życie małego Nata to istna sielanka. Ich piracki statek jest miejscem wspaniałych zabaw, a na ciepłej plaży czekają przyjaciele – delfiny, żółw, ślimak, rozgwiazdy, gąbki, wiewiórki i dzikie świnie, z którymi chłopiec spędza radośnie wolne chwile.
Wielkim marzeniem Nata i jego taty jest odnalezienie białego wieloryba. I to nie byle jakiego, ale tego, na którym przed laty dziadek Wilibald Baldachor, niezrównany korsarz, narysował mapę. Mapę, na której zaznaczył ukryty piracki skarb! 

Gdy okazuje się, że wieloryba trzeba szukać na drugim końcu świata, wyruszają cała rodziną na Wielki Biegun. Przed nimi mnóstwo niezwykłych zdarzeń. Wielki Biegun jest piękny, ale niebezpieczny. Poza tym, nie tylko oni chcą odnaleźć mapę. Bywa bardzo niebezpiecznie...
Jednak dobre serce Nata, miłość do zwierząt i znajomość ich mowy bardzo się przyda. Chłopiec i jego rodzina, dzięki wielu przyjaciołom wyjdą cało z każdej groźnej sytuacji. 


Poszukiwanie skarbu jest w tej pełnej przygód, pięknie zilustrowanej książce pretekstem do pokazania młodemu czytelnikowi, tego co w życiu ważne. Dobro, przyjaźń, miłość, współpraca… Mały pirat Nat dobrymi uczynkami zjednał sobie wielu przyjaciół. To dzięki nim mógł cały i zdrowy wrócić z rodziną z powrotem na ciepłe morza. Czy mieli na pokładzie swego pirackiego okrętu skarb? Przeczytajcie koniecznie wraz z dziećmi! Czeka na was mnóstwo przygód w niezwykłych okoliczności przyrody i cała plejada zwierząt zamieszkujących ciepłe i zimne rejony naszego świata.

Warto wspomnieć, że Książka otrzymała II nagrodą w kategorii do lat 6, w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, organizowanego przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka, Biblioteki Narodowej i Ambasady Szwecji.

Komentarze

  1. Czytaliśmy, bardzo wartościowa książka, syn nie dał mi przerwać aż nie skończyliśmy od razu całej.
    Czyli na raz :)
    Pozdrawiam H. i sp.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz