Tajemnica przeklętej harfyCenne są książki, które oprócz ciekawej i pełnej przygód fabuły, dają młodym czytelnikom coś jeszcze. Na przykład poszerzą ich wiedzę na określony temat. Tak jak seria „Detektywi na kółkach”, której autorem jest Marcin Kozioł. Seria wpisana jest na listę lektur uzupełniających w klasach IV-VI szkoły podstawowej. Warto więc przypominać nauczycielom i rodzicom, by po nią sięgali. 
 
Tajemnica przeklętej harfy
tekst: Marcin Kozioł
Wydawnictwo Prószyński i s-ka, 2017
seria: Detektywi na kółkach, tom 2
 
 
O pierwszym tomie, z którego czytelnicy mogli m.in. dowiedzieć się kim był Nikola Tesla, pisałam TUTAJ. Niedawno ukazała się kolejna część przygód dzielnej dwójki nastoletnich przyjaciół. Każdą z części w zasadzie można czytać osobno, choć warto mimo wszystko zacząć od pierwszej ich przygody, by poznać bliżej bohaterów i łączące ich relacje. 
 
Tym razem akcja książki toczy się poza granicami naszego kraju. Julia i Tom wraz z rodzicami lecą na wakacje do Egiptu. Oczywiście towarzyszy im pies dziewczyny – Spajk. Labrador Spajk jest psem asystującym, gdyż Julia od kilku lat porusza się na wózku inwalidzkim /stąd tytuł serii/. Ich przygoda zaczyna się już na pokładzie samolotu. Spajk zaprzyjaźnia się z kotem pewnej właścicielki antykwariatów /obaj podróżują w luku bagażowym/ a Julia i Tom poznają dwie niezwykłe pasażerki, które odegrają znaczące role w ich nowej przygodzie.
Pierwsza z kobiet, to wspomniana pani Vandenberg, kolekcjonerka starych druków i nie tylko. Kolejna to Susan, archeolożka a zarazem pionierka archeologii satelitarnej. Wkrótce po wylądowaniu młodzi ludzie dowiedzą się, że ich pobyt będzie znacznie ciekawszy niż przypuszczali. W ich posiadaniu znajdzie się pewna stara mapa. Czy wskazuje drogę do skarbu? Dlaczego pani Vandenberg depcze im po piętach i z jakiego powodu kot Dżager przed nią ucieka?
 
W tej części czytelnicy wraz z bohaterami będą poznawać Egipt. Jego fascynującą historię i zabytki. Czeka na nich mnóstwo ciekawych informacji i zagadkowych zdarzeń. Będą towarzyszyć bohaterom w mrożących krew w żyłach chwilach na egipskiej pustyni. Dotrą m.in. do ciekawego miejsca, gdzie odkryją…mumie kotów. Tak, tak… W starożytnym Egipcie koty były przecież otaczane wielką czcią. Mieszkańcy uważali je za boskie stworzenia! 
 
W rozwikłaniu tajemnicy starej mapy przyda się ich wiedza i umiejętność kojarzenia faktów, a także czytania szyfrów. Nie małą rolę odegrają w tej historii oczywiście czworonogi. Labrador Spajk, tym razem w towarzystwie kocura Dżagera będą dzielnie wspierać Toma i Julię. 
 
Marcin Kozioł w swoich powieściach oprócz niezwykłych przygód, serwuje dzieciom ciekawą lekcję historii. Na kartach swoich książek przypomina o niezwykłych postaciach, których życie może zaintrygować młodych czytelników i rozpalić ich ciekawość. W tej części współczesna akcja splata się z historią dziewczynki, Dorothy Eady /1904 - 1981/, która żyła w Londynie na początku XX wieku i egipskiej kapłanki, żyjącej ponad trzy tysiące lat wcześniej. Jak udało się autorowi połączyć ich historię z przygodami dwójki młodych bohaterów, sprawdźcie sami. 
Myślę, że nawet dorośli z ciekawością zagłębią się w tę powieść. Mnie bardzo zaintrygowała postać Dorothy Eady, która do dzisiejszego dnia stanowi wielką tajemnicę. Do swojej śmierci twierdziła, że w poprzednim życiu była egipską kapłanką, w której zakochał się faraon…Ze zdumiewającą dokładnością opowiadała swoje poprzednie życie. Opisywała miejsca, postacie, domy… Gdy poślubiła egipskiego studenta, wyjechała z nim na stałe do Egiptu i osiedliła w Kairze. Tam również urodziła swoje pierwsze dziecko – chłopca o imieniu Seti. /więcej o Dorothy Eady/
 
„Tajemnica przeklętej harfy” to książka niezwykła. Z jednej strony detektywistyczna powieść przygodowa, w siedemdziesięciu siedmiu rozdziałach /nie przypadkowo, jak zapewnia autor/, pełna dowcipnych dialogów, ale również zagadek, które do dziś pozostają nierozwikłane /tak jak życie Dorothy Eady/, ale również historia miłości sprzed 3 tysięcy lat – kapłanki i faraona… Ta różnorodność sprawia, że jej treść ma szansę trafić do wielu czytelników. Spodoba się miłośnikom serii detektwistycznych i tym, którzy interesują się starożytnym Egiptem.


Komentarze