Niesamowita natura


NIESAMOWITA NATURA to seria książek edukacyjnych dla dzieci, zawierająca wiele ciekawych i cennych informacji ze świata roślin i zwierząt. Nawet ci, którzy myślą, że wiedzą już wszystko o zwierzętach będą mile zaskoczeni. Pięknie zilustrowana przez wietnamską autorkę Linh Dao, seria to międzynarodowy bestseller! Książki przetłumaczono do tej pory na 12 języków, w tym angielski, francuski i niemiecki. Autorka w łatwy i przystępny sposób przekazuje wiedzę najmłodszym, a i nieco starsi skorzystają z lektury. Krótkie hasła, opatrzone zostały często dowcipnym, ilustrowanym komentarzem. Wiedza podana w taki sposób zostaje na długo w pamięci. 
Niesamowita Natura
tekst: Pavla Hanackova
ilustracje: Linh Dao
przekład: Karolina Raczyło
Wydawnictwo Tata Robi Książki, 2017 
Zwierzęta doskonale przystosowują się do miejsca, w którym żyją. Zadbała o to natura. Kudłata sierść, bogate upierzenie, pomysłowy kamuflaż. W „Sztuce przetrwania” autorka wyjaśnia dzieciom jak to się dzieje, że np. pingwiny potrafią przetrwać lodowatą zimę a mieszkańcy pustyni dobrze radzą sobie z upałem. Znajdziemy więc tutaj mieszkańców zimnych i ciepłych krain. Tych którzy mieszkają w wysokich górach i tych z lasów deszczowych. Nie zabrakło podwodnego świata z ławicami ryb, pięknymi rafami koralowymi i drapieżnikami. Młodzi czytelnicy dzięki krótkim notatkom dowiedzą się, z jakich taktyk korzystają zwierzęta by jak najlepiej dostosować się do środowiska naturalnego. Natura dała im wiele możliwości. Zimę można np. przespać albo odlecieć do cieplejszego kraju. Ci co zostają, muszą sobie jakoś radzić z niskimi temperaturami „wkładając” cieplejsze futra. Tak jak człowiek, który również musi dostosować się do trudnych warunków. Ludzie świetnie sobie z tym radzą, czerpiąc inspirację z natury. 


O tym, że łatwiej we dwoje, dobrze wiemy. Zwierzęta i rośliny, również sobie pomagają. Symbioza, kooperacja, mutualizm… Te i inne przykłady przyjaźni w świecie natury przedstawia kolejna książka z tej serii – „Zdumiewające przyjaźnie”. Antylopy i pawiany opracowały system ostrzegania przed drapieżnikiem. Hipopotam bywa czasem taksówką przewożąc inne zwierzęta. Ryby karpiowate, niczym odkurzacz usuwają z niego glony i pasożyty… Przyjazne bakterie rozbijają na mniejsze kawałki części jedzenia pandy, ukwiał ochrania kraba w zamian za pożywienie.. Tak, trzeba przyznać, że wiele z tych „przyjaźni” ma jeden cel: zdobycie pożywienia. W ostatniej z książek, Autorka rozprawia się z mitami i stereotypami, które do tej pory pokutują w opowieściach o zwierzętach. Czasem przez pomyłkę, czasem z niewiedzy… Ileż to razy słyszeliśmy, że lis to chytre zwierzę a świnia nie dba o czystość? Powtarzane z przyzwyczajenia opinie bywają krzywdzące, powodują obawy i niesłuszny strach. W książce „Mity i stereotypy” znalazło się 15 zwierząt, o których krążą nie do końca prawdziwe informacje. Czy nietoperz to wampir spragniony krwi? Czy osioł rzeczywiście to uparte zwierzę, a struś chowa głowę w piasku? Złą reputację mają również szczury, wilki i czarne koty… Niektórym zwierzętom przypisuje się z kolei umiejętności, których nie posiadają. Warto sięgnąć i po tę książkę, by wyjaśnić te nieścisłości. Polecam Waszej uwadze tę serię! To ciekawa lekcja przyrody i miła dla oka lektura.

Komentarze