Klechdy sezamowe

Święta zbliżają się wielkimi krokami... A wraz z nimi okazja do obdarowania najbliższych prezentami. A jak prezenty to wiadomo... KSIĄŻKI! Prawda? :-)
Dziś proponuję książkę niezwykłą, która świetnie sprawdzi się jako prezent dla całej rodziny. Rodzice będą mieli korzyść podwójną, że nie wspomnę o dziadkach! Wszak opowieści te liczą sobie już 104 lata! Niejedna dorosła osoba w rodzinie pochyli się nad nowym wydaniem "Klechd domowych" i przypomni sobie lekturę z dawnych lat.

Klechdy sezamowe
tekst: Bolesław Leśmian
ilustracje: Jan Lenica
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2017

Bolesław Leśmian, znany poeta i prozaik pisząc "Klechdy sezamowe" inspirował się "Baśniami z tysiąca i jednej nocy". W sześciu historiach opisał dalekie kraje,  świat przepełniony magią, pełen bogactwa i jednocześnie kontrastów między zamożnymi i biednymi. Czytelnik wyrusza w daleką podróż dzięki opowieściom pełnym poetyckiej fantazji autora.

Obecne wydanie to reprint z lat 70-tych, z ilustracjami znanego plakacisty, Jana Lenicy. Tekst natomiast został opracowany na podstawie I wydania (Kraków: Wydawnictwo J.akuba Mortkowicza, 1913), z pominięciem skrótów i zmian wprowadzonych w edycjach opublikowanych po śmierci autora. Fleksja, pisownia i interpunkcja zostały uwspółcześnione. *
Warto wiedzieć, że "Klechdy sezamowe" z 1913 roku były książką w dużym formacie z twardą płócienną oprawą i zawierało barwne ilustracje francuskiego ilustratora, Edmunda Dulaca.

Wydanie z 2017 r. również jest w płóciennej oprawie. Sprawdźcie to zaglądając pod papierową obwolutę. Zobaczcie jak pięknie się prezentuje!
Jan Lenica zaproponował czytelnikom delikatną kolorystykę i proste, geometryczne kształty w swoich ilustracjach.
W dzieciństwie nie miałam własnego egzemplarza "Klech sezamowych". Pamiętam jednak egzemplarz wypożyczany z biblioteki, właśnie z ilustracjami Jana Lenicy. Cieszę się ze wznowienia i z radością serwuję sobie na dobranoc wschodnie baśnie.... No właśnie... sobie....Potem pożyczę książkę młodszemu synowi. Teraz to mój powrót do dzieciństwa.... ;-)
Królowie, królewny, czarownicy,  czarnoksiężnicy, rozbójnicy.... konie galopujące po niebie i szybkie decyzje o małżeństwie... Bajka... :-)
"Ja znam twój pałac i twoją piękność, lecz nie znam twojej miłości. Powiedz, czy mnie kochasz i czy chcesz zostać moją żoną?" - mówi książę do królewny, którą poznał dzień wcześniej, a ona odpowiada:
"Kocham ciebie. Byłoby mi smutno i nudno, gdybyś odjechał i nigdy nie powrócił do mego pałacu."

Sześć baśniowych opowieści to: Baśń o rumaku zaklętym, Ali - Baba i czterdziestu rozbójników, Rybak i geniusz, Opowiadanie króla Wysp Hebanowych, Baśń o Aladynie i o lampie cudownej, Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze.

Pamiętacie?

* info wydawcy

Komentarze