Leniwy pieróg, czyli....
Wszystko mi się w tej książce podoba, a tytuł najbardziej! Bo oddaje mój jesienny, leniwy stan :-)))

Leniwy pieróg, czyli wege kuchnia dla dzieci (i nie tylko!)
tekst i ilustracje: Agata Dobrowolska
Wydawnictwo Bona, 2017


Agata Dobrowolska, jak czytamy w nocie na okładce, to graficzka, podróżniczka i miłośniczka dobrego jedzenia. Nie mogło być inaczej! Kiedy ktoś lubi dobre jedzenie i w dodatku jest grafikiem, prędzej czy później popełni takie dzieło. I dobrze! Dzięki temu możemy wziąć do ręki taką niezwykłą książkę kucharską. Niezwykłą, bo świetnie zilustrowaną!
Autorka podobno pierwsze pierogi lepiła z babcią, potem rozkochała się we włoskiej kuchni, ale tej wege. W swojej książce dzieli się z nami przepisami na smaczne dania - SŁONE i SŁODKIE.
Są tu więc zupy /m.in. kalafiorowa, ogórkowa, z marchewki, dyniowa i grzybowa/, nie zabrakło domowego bigosu /oczywiście bez dodatku mięsa/, pierogów z grzybami i przepisu na chleb pszenno - żytni. Dobra gospodyni powinna umieć zrobić ogórki kiszone i powidła śliwkowe! Te przepisy również tutaj znajdzie.


W większości nazwy dań brzmią znajomo. Czasem jednak autorka zaskoczy Was piernikiem z fasoli, brownie buraczanym, truflami z cieciorki, budyniem albo makowcem z kaszy jaglanej. Oczywiście wśród słodkich przepisów nie zabrakło muffinek /ostatni na czasie/, wielkanocnej baby /z pełnoziarnistej mąki/, mazurka i świątecznych pierniczków.
 Są i leniwe pierogi! Polane musem z truskawek... Ech, ślinka cieknie w trakcie czytania i oglądania.


Na końcu książki autorka zamieściła przybornik, gdzie narysowała rzeczy niezbędne w trakcie przygotowań /naczynia, formy itp./ oraz przelicznik kulinarny. Jest tez kilka ostatnich stron na własne przepisy i notatki.

Bardzo podoba mi się pieczątkowa technika /tzw. stemplowanie, chyba/ ilustracji i cała oprawa graficzna tego zbioru wege przepisów. Sądzę, że nie trzeba być wegetarianinem by z niego korzystać. Dlatego warto mieć na uwadze tę książkę myśląc o świątecznych prezentach. Szczerze polecam!

Komentarze