Noc w Leśnej Szkole

Różne są szkoły.. Jak pisze autor tej książki – są szkoły nad morzem, w centrum miast, i te położone w wysokich górach i w odległych krainach… W każdej z nich są uczniowie… Tacy, którzy dobrze się uczą i tacy którzy uczyć się nie lubią. Tacy, których nikt nie dostrzega, i tacy których zna cała szkoła… Max Ducos na kartach swej książki opowiada historię, która zdarzyła się w szkole stojącej w środku rozleglej puszczy…Jednak ta opowieść mogła się zdarzyć wszędzie..


Noc w Leśnej Szkole
tekst i ilustracje: Max Ducos
przekład: Jakub Jedliński
Wydawnictwo Polarny Lis, 2017

Dwóch uczniów. Jeden, klasyczny przykład szkolnego łobuziaka. Tak o nim mówią nauczyciele. Jednak Achilles to po prostu chłopak z fantazją i zgrywus. To prawda, zdarza mu się dokuczać kolegom, czasem straszyć maluchy... Ale to z pewnością dlatego, że w szkole po prostu się nudzi.

Drugi to syn dyrektora szkoły – grubasek Maksym. Najlepszy uczeń w szkole…
Pewnego dnia Achilles ukrywa się w pustej klasie. Wychodzi z niej dopiero wtedy, gdy w szkole zapanowała głucha cisza… Gdy myszkuje w gabinecie wychowawcy, nagle do pomieszczenia wchodzi Maksym. Chłopiec mieszka w szkole i  kiedy zostaje sam w domu, zdarza mu się przeglądać skonfiskowane zabawki, w gabinecie wychowawcy :-)

I tu właśnie zaczyna się ich nocna przygoda. W szkole jest cicho i tajemniczo. To wszystko pobudza wyobraźnię. Zaczynają się zwariowane zabawy w pracowniach, odkrywanie pomieszczeń, które wyglądają zupełnie inaczej niż za dnia. Chłopcy malują, walczą, a nawet posilają się w szkolnej stołówce. Król Achilles, jego prawa ręka, giermek Maksym i kot świetnie bawią się w szkolnych murach! Jednak wciąż im mało, dlatego postanawiają wyruszyć na wyprawę do pobliskiego lasu.
 
Co tam się wydarzy i jak zakończyła się ta noc pełna przygód, przeczytacie w książce, która pokazuje m.in. że dwóch zupełnie różnych chłopców może się zaprzyjaźnić. Nic tak nie zbliża jak wspólne przeżycia. Dzięki temu Achilles, szkolny urwis i Maksymilian, najlepszy uczeń w szkole zostają przyjaciółmi, którzy świetnie się uzupełniają.

To kolejna, idealna lektura na wrzesień dla uczniów. Szczególnie tych,  którzy rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą. Ta książka pomoże im spojrzeć na szkołę z zupełnie innej perspektywy /oby tylko nie zamykali się po lekcjach w pustych klasach!/ i uświadomi, że ich przyjacielem może zostać ktoś, po kim nigdy by się tego nie spodziewali....
Co ciekawe Autor  tej książki jest nie tylko uznanym twórcą książek dla dzieci, ale również cenionym francuskim malarzem.

Tu możecie obejrzeć jego prace - MAX DUCOS

Komentarze