Psy i koty pod lupą naukowców


Książka dla wszystkich miłośników psów i kotów. Bez względu na to, czy w Waszym domu mieszka czworonożny przyjaciel, czy dopiero planujecie przyjąć go pod swój dach, koniecznie ją przeczytajcie! To lektura dla całej rodziny!

Psy i koty pod lupą naukowców
tekst: Antonio Fischetti
ilustracje: Sébastien Mourrain
tłumaczenie Sylwia Sawicka
Wydawnictwo Polarny LIS, 2017

Antonio Fischetti, francuski naukowiec i popularyzator nauki, przypomina czytelnikom, o tym jak ważna jest dobra komunikacja pomiędzy człowiekiem a jego pupilem. Aby prawidłowo odczytywać zachowania psa lub kota musimy uważnie obserwować jego reakcje w różnych sytuacjach, ale też wiedzieć to i owo, o jego naturze.

Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej poznajemy ciekawostki i informacje o psach, w kolejnej o kotach.
Zaczynamy od szczekania, które chyba najbardziej kojarzy nam się z psem. I jeszcze machanie ogonem! Autor tłumaczy nam więc"gramatykę szczekania" i mowę psiego ogona.
W dalszej części omawia pochodzenie psich ras. Zastanawia się wspólnie z czytelnikiem czy rzeczywiście psy są takie mądre? Jeśli chcecie sprawdzić swojego czworonoga możecie przeprowadzić test z lustrem. Na czym on polega dowiecie się z książki.
Psi węch i to spojrzenie "skrzywdzonego psa"... Ach, psiarze wiedzą o co chodzi :-) Czy pies patrząc na nas tak jak ten na poniższej ilustracji naprawdę czuje się winny?
Niewątpliwie psy /i nie tylko/ są lekarstwem dla człowieka. Ich obecność wpływa dobrze na nasze zdrowie. Spacery z czworonogiem to nie tylko ruch na świeżym powietrzu ale również okazja do zawarcia wielu ciekawych znajomości. Jest wiele przykładów na to, że niektóre mogą się nawet zakończyć ... ślubem!

W kociej części książki przeczytacie o kocim temperamencie, który ujawnia się już w dzieciństwie. Tak jak ludzie, te zwierzęta mają swój charakter. To dlatego jedni cieszą się kotem, który chodzi za nimi krok w krok domagając się pieszczot, a inni dla kota są tylko szefem hotelu i stołówki. Taki kot zaszczyca swego właściciela jedynie obecnością w pomieszczeniu. O pieszczotach można zapomnieć...

Kociarze wiedzą również, że koty to kapryśne osobniki. Mają delikatne podniebienia i żołądki. Te mięsożerne stworzenia nie powinny jeść byle czego. Sposób jedzenia i życia odróżnia koty od psów.
W książce nie zabrakło również rozdziału o kociej toalecie. Dowiecie się z niego dlaczego niektóre koty tak pieczołowicie i wytrwale zakopują swoje odchody i dlaczego /tak jak ludzie zresztą/ lubią spokój w tym miejscu. :-)
Czy koty to leniuchy, salonowe tygrysy? Dlaczego mruczą? Po co miauczą? Jak je głaskać? Po co im wąsy? Dlaczego wciąż się tak liżą? I czy na pewno spadają zawsze na cztery łapy??
Ta książka to małe kompendium wiedzy, które zostało wydane z okazji wystawy Psy&Koty otwartej w paryskim muzeum w 2015 roku. Fischetti o kotach i psach opowiada ciekawie i dowcipnie. Krótko, zwięźle i na temat. Niewątpliwym atutem tego wydania są wspaniałe, przezabawne ilustracje. Każda z nich mogłaby zawisnąć w ramce ozdabiając pokój wielbicieli tych zwierząt.


Nasz kot Rudolf przyjrzał się książce bardzo uważnie. Spodobała mu się.
Na koniec zasnął obok...
 Gdy się obudził, prosił o przekazanie autorowi jednej uwagi, dotyczącej rozdziału o kocim temperamencie.
"To nieprawda, że koty rude mają większą skłonność do agresji! To pomówienia!!"

Komentarze