Bozie, czyli jak wygląda Bóg?
Wiele książek dla dzieci powstaje jako odpowiedź na niekończące się pytania najmłodszych. W przypadku tej publikacji, autorka, Karolina Oponowicz zmierzyła się z trudnym tematem, jakim są religie na świecie. Na szczęście udało jej się dotrzeć do źródeł. Na pytania zebrane wśród dzieci odpowiadali przedstawiciele sześciu wyznań: judaizmu, katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu, islamu i buddyzmu. Cierpliwie i z wielką otwartością odpowiadali na często bardzo trudne pytania ciekawskich dzieci.

Bozie, czyli jak wygląda Bóg?
Karolina Oponowicz
il. Joanna Rzezak
Wydawnictwo Agora, 2016

To bardzo ciekawa książka, która pozwala zrozumieć różnice i poznać bliżej osoby różnych wyznań. Ich poglądy, myślenie, sposób życia. Co nas łączy, a co dzieli? Na te i wiele innych pytań znajdziecie tu odpowiedź.

Książka została podzielona na dziewięć rozdziałów. W pierwszym duchowni opowiadają o sobie. Mówią o tym jak żyją, jak wygląda ich zwykły dzień, często wspominają też swoje rodziny, tak jak pani Małgorzata, która jest diakonem w kościele luterańskim. Jej mąż jest proboszczem w kościele św. Trójcy w Warszawie. Wspólnie wychowują troje dzieci.

W kolejnym rozdziale duchowni odpowiadają na pytani dotyczące Boga. "Jak wygląda Bóg katolików, żydów, luteranów, prawosławnych, muzułmanów, buddystów?".


Książkę wzbogacają ilustracje Joanny Rzezak, która m.in. historie o wysłannikach Boga - Mojżeszu, Jezusie, Mahomecie i Buddzie przedstawiła w krótkich, komiksowych historyjkach.
Kolejne rozdziały to opowieści o tym jak wyglądają domy modlitw - synagoga, meczet, kościół katolicki, cerkiew, świątynia buddyjska, kościół protestancki. Rozmówcy odpowiadają na pytania dotyczące duszy, ciała i domu / "co to jest grzech, dlaczego religijni ludzie odmawiają sobie różnych pokarmów, czym jest szabat, ikona, czador, burka?/ Opisują jak wyglądają święta w ich domach. To wszystko w prosty i ciekawy sposób.

Nie zabrakło informacji o ważnych księgach. Czytelnik dowie się czym jest biblia, tora, koran, kanon palijski dla wyznawców poszczególnych religii. Jak wygląda modlitwa i o co można się modlić? / "Czy modlenie nie jest nudne?", "Czy można się modlić o wypasiony samochód?", "Czy można modlić się po swojemu?"/ i jak różnie może wyglądać spowiedź.Przedstawiciele różnych wyznań wiele mówią o miłości i dążeniu do dobra.. Skąd więc wojny na tle religijnym? Skąd pogarda, nienawiść, niezrozumienie wśród wyznawców różnych religii? Obawiam się, że to może być najtrudniejsze pytanie, na które ciężko znaleźć odpowiedź...

To kolejna z książek, której lekturę polecam zarówno dzieciom jak i dorosłym. Sporo tu ciekawych informacji i ciekawostek. Choć na początku młodszemu czytelnikowi wszystko może się mylić /"koran, tora - przecież to trudno zapamiętać!"/ warto mieć ją na półce. W czasach, gdy wyznawcy różnych religii żyją obok siebie i często niewiele o sobie wiedzą, a dorośli nie bardzo mają czas lub wiedzę by odpowiedzieć na pytania - ta książka może bardzo się przydać.Komentarze