Żubr Pompik. Zapach wiosny
Już niedługo poczujemy w powietrzu zapach LATA, ale to wcale nie przeszkadza by wspólnie z dziećmi poczytać jeszcze o WIOŚNIE. Po za tym w tej książce jest więcej pór roku, niż mówi sam tytuł.

Żubr Pompik. Zapach wiosny
tekst i ilustracje: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo Media Rodzina, 2016

Tomasz Samojlik to autor, który ma misję. Pisze i sam ilustruje swoje książki. W rewelacyjny sposób przekazuje dzieciom mnóstwo wiedzy o swej ukochanej Puszczy Białowieskiej. Oprócz dużej dawki humoru, młodzi czytelnicy znajdą w jego książkach wiele ciekawych informacji o przyrodzie i prawach natury. Na co dzień Tomasz Samojlik jest pracownikiem naukowym Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.

Seria książek o żubrzej rodzinie to propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Dzięki krótkim opowieściom dzieci wraz z ciekawskim żubrem Pompikiem, jego siostrą Polinką i rodzicami - mamą Poradą i tatą Pomrukiem, poznają środowisko Puszczy Białowieskiej. Jednak jak przekonacie się w trakcie lektury, wiele z tych sytuacji mogłoby się zdarzyć w pobliskim lesie...


W kolejnym, trzecim już tomie Pompik wraz z siostrą Polinką cieszą się z nadejścia wiosny. Pompik nieco słabszy od innych żubrów, to ciekawski i opiekuńczy, starszy brat. Bardzo lubi pokazywać swojej młodszej siostrze otaczającą przyrodę i gdy tylko nadarzy się  taka okazja - ratować przed różnymi niebezpieczeństwami. Wtedy czuje się starszy i poważniejszy.
Często wydaje mu się, że wszystko już wie i nie zawsze słucha rodziców - mamy Porady i taty Pomruka. Doświadczenie zdobywa podczas samotnych lub wspólnych wypraw z siostrą.

Jak pachnie wiosna? W jakiej wodzie lubią pływać raki? Skąd na drzewach w puszczy lub w lesie biorą się kłaczki sierści? Dlaczego dzięcioł stuka w drzewo? Po co bobry budują tamy?  Dlaczego pająk nie klei się do własnej sieci? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej książce.
Krótkie historie zawarte w kilkunastu rozdziałach to spora dawka wiedzy przyrodniczej, która czasem może zaskoczyć również dorosłych. Czy wiedzieliście na przykład, że wiewiórki nie tylko zamieszkują dziuple, ale budują również gniazda na drzewach?

Akcja ostatniego opowiadania toczy się już w pierwszych dniach zimy. Pompik z Polinką cieszą się z pierwszych płatków śniegu. Przedtem jednak w czasie letnich dni zawrą wiele ciekawych znajomości ze zwierzętami zamieszkującymi Puszczę, a jesienią będą słuchać odgłosów jeleni na rykowisku i obserwować nietoperze, zastanawiając się jak to się dzieje, że po zmroku widzą w ciemnościach.


Polecam poprzednie tomy i stronę, która promuje produkcję serialu o żubrzej rodzinie.
Drodzy Nauczyciele, weźcie proszę pod uwagę tę serię
wybierając lektury dodatkowe w przyszłym roku szkolnym. 


Komentarze

  1. Nie miałam jeszcze przyjemności poznać Żubra Pompika, ale chętnie nadrobię zaległości. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie, koniecznie! Żubra Pompika znać wypada! :-)

      Usuń

Prześlij komentarz