Hałabała, Wojtek, Czarna Owieczka, Zaczarowana zagroda - nowe wydania lektur z dawnych lat...


Moje lektury z dawnych lat w nowych szatach graficznych i Hałabała na szczęście taki, jakiego pamiętam. Nowości Wydawnictwa Nasza Księgarnia wywołały pewnie u wielu dorosłych czytelników moc wspomnień i wzruszeń... A młodzi co na to? Z pewnością ucieszą ich wznowienia. O wiele przyjemniej czytać, ładne i nowe wydania. Oby jak najszybciej znalazły się na półkach szkolnych bibliotek. Wciąż wielu nauczycieli wybiera te historie na lektury w klasach 1-3.

Z przygód krasnala Hałabały
tekst: Lucyna Krzemieniecka
ilustracje: Zdzisław Witwicki
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2016

"Był sobie jeden krasnal, nazywał się Hałabała. Mieszkał w lesie, krzywda mu się nie działa. Nosił kasztankową czapeczkę i zimą, gdy mróz był na świecie - futerko krecie."

Opowieści o krasnalu Hałabale powstały w latach 30-tych. Autorka w pierwszym rozdziale zdradza czytelnikowi, że powstały na zamówienie małego Tadeuszka. "Czy mogłabyś wymyślić mi bajki o krasnalu, ale takiej długiej, żebyś ją mogła opowiadać dwie godziny?" - prosi chłopiec. I autorka snuje swoje opowieści, opowiadając o przygodach wesołego krasnala, który z wszystkimi leśnymi zwierzętami żył w zgodzie. Krótkie rozdziały, piękny język, wiele ciekawostek przyrodniczych, zmieniające się pory roku. Krasnal Hałabała nie zestarzał się wcale przez te wszystkie lata i wciąż może bawić i uczyć najmłodszych.

Jak Wojtek został strażakiem
tekst: Czesław Janczarski
ilustracje: Marianna Sztyma
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2016

Wierszowana opowieść o małym Wojtku, który marzył by zostać strażakiem, otrzymała nowe ilustracje Marianny Sztymy. Proste i utrzymane w stonowanych kolorach spodobają się najmłodszym.
Choć historia małego chłopca, który pozostawiony sam w domu, /rodzice wyszli w pole/ ratuje małe dziecko z płonącego domu, może budzić zdziwienie, to pamiętajmy, że pisana była w latach 50-tych. Bohaterski czyn Wojtka wciąż zachwyca młode pokolenia :-)
Czarna owieczka
tekst: Jan Grabowski
ilustracje: Anna Wielbut
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2016
Opowieści o zwierzętach z podwórka Jana Grabowskiego wciąż cieszą się dużą popularnością. Historia czarnej owieczki, Metki która wychowywała się w psiej budzie również otrzymała nowe, bardzo ładne ilustracje. Owca, która obszczekuje obcych, chodząca na dwóch łapach i służąca jak pies to zabawna opowieść o tym, że kto z kim przystaje, takim się staje. To również przykład na to, że dzieci nie zawsze przypominają swoich rodziców :-) Kolorowe ilustracje i duże litery czynią z tej książki dobrą lekturę do samodzielnego czytania przez młodszych czytelników.


Zaczarowana zagroda
tekst: Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz
ilustracje: Agnieszka Żelewska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2016

Ta historia z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej przeszła chyba największą metamorfozę. Bardzo udaną! Odświeżona kolorystycznie historia o sprytnych pingwinach, które uciekają z zagrody zrobionej przez polarników, nabrała nowego wyrazu. Napisana w 1963 roku, nie traci na aktualności. Ciekawie opisuje życie polarników i ich pracę. Nic dziwnego, że wciąż jest na liście lektur w klasie drugiej Szkoły Podstawowej. Teraz z kolorowymi ilustracjami i dużymi literami, jej czytanie będzie jeszcze większą przyjemnością.

Komentarze

  1. Cieszę się z nowych wydań! Zwłaszcza zapamiętana przeze mnie sprzed lat "Zaczarowana zagroda" bez ilustracji, pisana malusią czcionką nie była zachęcającą lekturą dla uczniów początkowych klas podstawówki. A przecież treść sama w sobie była ciekawa!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz