Srebny dzwoneczek

Dzięki książkom możemy przenosić się w czasie, zwiedzać inne kraje... Możemy również w zimie poczuć smaki i zapachy lata. Wszystkim małym i dużym czytelnikom spragnionym ciepła i słonecznych dni, polecam książkę Emilii Kiereś.

Srebrny dzwoneczek
Emilia Kiereś
il. Małgorzata Musierowicz
Wydawnictwo Akapit Press, 2015

"Ach! Życie takie jest - przynosi ciągłe zmiany. Ale nie wolno, nie wolno się bać kolejnych etapów." - mówi jedna z bohaterek tej książki, doświadczona już życiem osoba.


A mała Marysia się boi... Początek lata zawsze kojarzy się z rodzinnym wyjazdem na wakacje. Jednak w tym roku będzie zupełnie inaczej. Jej mama spodziewa się dziecka i dlatego dziewczynka wyjeżdża na wakacje do swojej cioci. Ciocia, młodsza siostra mamy, mieszka w małej miejscowości, w starym domu z ogrodem, w pobliżu lasów i jezior. 


Pierwsze wakacje bez rodziców, z dala od domu będą dla dziewczynki ważnym doświadczeniem. To dobry czas na nowe wyzwania. Od września idzie do pierwszej klasy, niebawem zostanie starszą siostrą. Choć obie te sytuacje wywołują w niej wiele emocji, to dni spędzone u cioci pozwolą jej oswoić lęk przed nieznanym i swoją nieśmiałość.

Ciocia, na co dzień krawcowa, ma sporo pracy w ciągu dnia, dlatego Marysia ma dużo czasu tylko dla siebie. Do jej dyspozycji jest wielki ogród, z rabatami pełnymi kwiatów, kolorowych krzewów i grządek warzywnych. Zdziczałą część ogrodu upodobały sobie dzikie koty. Kiedy dziewczynka odkryje w sąsiedztwie mały, biały domek, z którego dochodzą tajemnicze głosy, myśl o tym aby sprawdzić kto tam mieszka, nie daje jej spokoju.


Ciekawość zwycięży. Dziewczynka przełamie swą nieśmiałość, pomoże jej w tym co prawda pewien niezwykły kot. Dzięki niemu  Marysia zawrze znajomość nie tylko ze starszą panią, która mieszka w białym domku. Ogród Białej Wróżki /tak nazwie dziewczynka sąsiadkę/ staje się codziennym miejscem jej wizyt. Wizyt, które staną się ważne dla nich obu.Emilia Kiereś opisuje beztroski czas wakacji na łonie natury..  Z ogrodem pachnącym truskawkami i dojrzałymi czereśniami. Z wyprawami rowerowymi, kąpielami w jeziorze, przy pieleniu grządek w ogródku...
Wśród tych pięknych okoliczności przyrody mała dziewczynka oswaja swe lęki i  nieśmiałość. Nawiązuje nowe relacje, przełamuje swój strach... Doświadcza wielu emocji.


Ta ciepła i miejscami melancholijna książka to opowieść o oswajaniu. Swoich lęków i tego co niesie nam los.. "Każdego można oswoić" -  mówi Biała Wróżka. Tylko trzeba na to czasu....
To dobra lektura dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Szczególnie dla nieśmiałych dziewczynek.

To już drugie wydanie "Srebrnego dzwoneczka". W 2011 książka została wpisana na prestiżową listę Białych Kruków, publikowaną co roku przez Internationale Jugendbibliothek w Monachium.

Opowieść zilustrowała mama autorki, czyli Małgorzata Musierowicz, która 9 stycznia skończyła 70 lat! Stu twórczych lat i więcej przy okazji tego wpisu życzę Autorce i ilustratorce!

Komentarze