Mamma mia. Włochy dla dociekliwychJeśli w czasie wakacji planujecie rodzinną wyprawę do Włoch, najpierw koniecznie przeczytajcie tę książkę. Nic nie szkodzi, jeśli macie całkiem inne plany. I tak warto oddać się lekturze tego niezwykłego przewodnika. To książka dla całej rodziny. Wielu dorosłych znajdzie tu sporo ciekawostek i anegdot, o których nigdy nie słyszeli.
Mamma mia. Włochy dla dociekliwych
Monika Utnik – Strugała
il. Anna Ładecka
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015Na pytania dzieci co można robić w tym kraju, możecie odpowiedzieć słowami autorki: „Zajadać pizze i wcinać spaghetti, pływać gondolą i wspinać się na Krzywą Wieżę, malować z Michałem Aniołem i strzelać gole z drużyną Azzuri. We Włoszech nie sposób się nudzić.” Jak można bowiem nudzić się w kraju w kształcie buta! Po TAKIM kraju trzeba przebierać szybko nogami i zwiedzać ile tylko się da! Zwiedzać, wędrować, opalać się na pięknych plażach, smakować, poznawać… 
Nieznajomością języka nie ma się co przejmować. W tym kraju nawet mieszkańcom różnych regionów trudno się dogadać. Autorka swoją opowieść zaczyna od ogólnych informacji o kraju i mieszkańcach słonecznej Italii. Kolejne strony to wspaniała wędrówka po najciekawszych miejscach, smakach, zwyczajach i kulturze. Mnóstwo tu ciekawostek i anegdot, które zaskoczą nawet tych, którzy nie raz odwiedzili Włochy.

W Rzymie do którego prowadzą podobno wszystkie drogi czeka na nas Koloseum, fontanna di Trevi, jeden z największych kościołów na świecie w najmniejszym państwie na świecie czyli w Watykanie i golasy Michała Anioła, zdobiące Kaplicę Sykstyńską. Wiedzieliście o tym że na początku nagie ciała gorszyły wiernych? Podobno papież Paweł IV, kazał domalować im przepaski na biodrach. Dopiero niedawno część przepasek usunięto. Włochy kojarzą nam się ze smaczną, lekką kuchnią. To również kraj, gdzie podobno parzą najlepszą kawę na świecie. W końcu to ich rodak wynalazł ekspres do kawy! I to właśnie we Włoszech Giovanni i Pietro Ferrero wymieszali kakao z orzechami laskowymi i stworzyli nuttelę. Carpaccio to pokrojona na plasterki surowa wołowina, czy to przypadek, że tak samo nazywał się pewien malarz, który żył 500 lat temu w Wenecji? Jak powstała pizza i na cześć kogo nosi swą nazwę Margherita – tego wszystkiego dowiecie się podczas lektury. 
Makarony, oliwa, włoszczyzna, która przywędrowała właśnie z Włoch do Polski … Smaczna i ciekawa to lektura. Dobrze zilustrowana.
To jednak nie tylko książka o włoskich smakach i specjałach. Na ponad 130 stronach zmieściły się również ciekawe historie o zabytkach, kulturze, sporcie i ludziach związanych z tym krajem.
Tutaj przecież dorastał jeden z najsłynniejszych projektantów mody - Gucci. To tutaj angielski dramatopisarz umiejscowił akcję swej sztuki o miłości Romea i Julii.
Włochy to także gondolierzy, Don Corleone, mafia sycylijska i teatr commedia dell’arte z Pierrotem, Arlekinem, Colombiną…. 

Włosi są rozśpiewanym narodem. Ich najsłynniejsza na świecie piosenka „O sole mio!” to ballada o ukochanej, która uśmiechem rozjaśnia każdy dzień. Powstała ponad 100 lat temu i narodziła się z tęsknoty i miłości do kobiety. Jak pisze autorka: „Wkrótce ballada stała się nieoficjalnym hymnem Neapolu. A raz nawet zastąpiła hymn Włoch. Kiedy w 1920 roku podczas igrzysk olimpijskich w Antwerpii orkiestra miała zagrać włoski hymn, okazało się, że dyrygent zapomniał nut. Za to doskonale znał „O sole mio!”. Zarówno publiczność jak i sportowcy z wielkim entuzjazmem zaśpiewali słynną piosenkę. :-)

Ostatni rozdział w książce mówi o sjeście, bez której Włosi nie wyobrażają sobie dnia. To kraj prawdziwych smakoszy, a po jedzeniu należy się wypoczynek. Czy wiedzieliście, że to właśnie tutaj powstał ruch slow food, który zachęca do tego by jeść powoli i zdrowo się odżywiać? W każdym razie zapamiętać należy, że 25 lutego obchodzony jest tam Dzień Powolności. Przechodniom, którzy idą za szybko wlepiane są symboliczne mandaty! 

Dużo by można pisać o tym niezwykłym przewodniku dla ciekawych świata dużych i małych czytelników. Najlepiej jednak po prostu go przeczytać.
Na końcu książki czeka na Was słowniczek z najważniejszymi zwrotami i kilka prostych i smakowitych włoskich potraw. M.in. na bruschettę do schrupania i tiramisu na poprawę humoru.

Buon viaggio! 

"Włochy dla dociekliwych" to pierwszy tom nowej serii Wydawnictwa Dwie Siostry: Świat dla dociekliwych. W przygotowaniu: "Japonia dla dociekliwych" i "Chiny dla dociekliwych".

Komentarze