To się w głowie nie mieści


W głowie się nie mieści jak ważne jest myślenie abstrakcyjne. Jak zdolność fantazjowania i przekraczania granic wyobraźni pomaga w dorosłym życiu.
„Myślenie o niebieskich migdałach to nie strata czasu!” – zapewnia nas Autor tej książki.
„Marzenia rozwijają umysł i są kluczowe dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka” – pisze we wstępie, a potem serwuje młodym czytelnikom szesnaście niezwykłych zadań… 

To się w głowie nie mieści
Piotr Nowicki
ilustracje: Alicja Musiał
Wydawnictwo Skrzat, 2015


To książka, której nie należy czytać jednym tchem. Potrzebna uwaga, skupienie i duża wyobraźnia. Autor w krótkich rozdziałach zadaje czytelnikowi pozornie proste pytania: Jak to jest być dużym jak żyrafa? Albo małym jak myszka? Jakie wady i zalety ma bycie krasnalem lub olbrzymem? 


Zachęca do fantazjowania, uważnego obserwowania zjawisk przyrody – leniwie sunące po niebie chmury, popękany beton, korzenie drzew.. Czyż nie układają się w znajome kształty?

Czasem zaskakuje: Czy potrafisz narysować ciszę? 

Przypomina o tym, że wiele lat temu ludzie musieli obywać się bez wielu wynalazków, które towarzyszą nam teraz każdego dnia. Czy młody czytelnik potrafi wyobrazić sobie życie bez koła, prądu, komputerów i telefonów? 


Zaprasza do odwiedzenia świata, w którym spędzają czas niewidomi. Wystarczy przecież tylko zamknąć oczy… 
Namawia do uważnego przyjrzenia się przedmiotom, które nas otaczają, bo przecież „Stare przedmioty mają w sobie tajemniczy urok”.


Podobieństwa, kolory, części ciała, nieskończoność… Piotr Nowicki w swojej książce nie tylko namawia to fantazjowania, do przekraczania granic wyobraźni i uczy kreatywnego myślenia. Ta książka ćwiczy uważność. Pozwala się zatrzymać… Skłania do rozmyślań... Sprawia, że zaczynamy inaczej patrzeć na swoje otoczenie.
Dobre teksty i ciekawe ilustracje. Czytanie tej książki z dzieckiem to niezwykłe przeżycie. Z pewnością będziecie zdumieni odpowiedziami i ... dobrą zabawą jaką zapewni Wam jej treść. 

Na końcu książki w „SPISIE TREŚCI DLA RODZICÓW” Autor wyszczególnił zagadnienia, z którymi kazał się zmierzyć młodym czytelnikom. Jak czytamy, to m.in. „Zmiana punktu widzenia”, „Ekstremalne warunki”, „ Definiowanie”, „Metafora”, „Spostrzegawczość”, „Upływ czasu” i „Wyobraźnia społeczna”. 

Dzięki temu książkę można spokojnie nazwać PODRĘCZNIKIEM FANTAZJOWANIA i włączyć do zbioru DOMOWYCH LEKTUR OBOWIĄZKOWYCH. To świetna lektura do rodzinnego czytania, przyda się również w szkole mądrym nauczycielom, na niebanalnych zajęciach….

Komentarze