ARCYPALCE

Książka na której znajdują się odciski palców zwykle nie budzi w nas zachwytu. Jednak w przypadku tej pozycji trudno się nie zachwycać - wyobraźnią Autorki, jej pomysłami, kreatywnością. Tu odciski palców grają główną rolę!


Arcypalce
tekst i ilustracje: Marion Deuchars
przekład: Katarzyna Domańska
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015

Z tej książki rodzice, nauczyciele i dzieci przede wszystkim, mogą czerpać garściami. Pomysłów w niej przeogromna ilość. Pomysłów, dzięki którym nudne chwile wypełnią się ciekawą zabawą, do której wystarczą własne palce, tusz, farba i jeszcze parę drobiazgów. Ale bazą oczywiście są nasze palce - arcypalce. Każdy z nas je ma,  tylko trzeba wiedzieć jak je dobrze wykorzystać!

Marion Deuchars podpowiada i inspiruje czytelników. „Wszystko zaczyna się od kropki” – pisze we wstępie, a potem pokazuje w co może zamienić się odcisk naszego palca. Najpierw jednak jeszcze krótkie wprowadzenie i GARŚĆ FAKTÓW. Sprawdźcie z dziećmi czy wasze linie papilarne to typowy – łuk, wir, pętla a może łuk namiotowy?


Potem zgromadźcie potrzebne materiały i do dzieła!

Odcisk palca może wyrażać emocje! Wystarczy domalować mu oczy i odpowiednią minę. Można go zamienić w ludzika, zwierzaka, kwiatową łąkę, wypełnić nim kształt, ozdobić wiosenne lub jesienne drzewo.Zamoczenie całej dłoni w tuszu lub farbie to często niespełnione marzenie wielu dzieci. Nie każdy rodzic ma tyle luzu i fantazji by na to pozwolić. Tymczasem Autorka książki zachęca do takich zabaw. Odcisk całej dłoni może stać się przecież kolorowym ptakiem lub zwierzakiem!
Kosmici, potwory, dziwne stworki i stwory z minionych epok, totemy, czaszki… Buduj, rysuj, odciskaj! Wszystko w naszych rękach i... głowach, do których podczas zabawy wpadnie jeszcze pewnie sporo własnych pomysłów.
I choć odciski palców w tej książce są jakoś dziwnie duże /na co zwróciła uwagę moja zaprzyjaźniona plastyczka z dużym doświadczeniem/ i taki kotek, np. odciśnięty paluszkami małego dziecka będzie dość mikroskopijny, to i tak uważamy zgodnie, że książka jest wspaniała!


To kolejna wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry, po „Zróbmy sobie Arcydziełko”, pozycja brytyjskiej graficzki, ilustratorki i autorki. Jej interaktywne książki inspirują do działań plastycznych nie tylko najmłodszych. Przyda się na nadchodzące jesienne i zimowe wieczory. Do wykorzystania w domu,  przedszkolu, szkole i w świetlicy..

Komentarze

  1. To jest książka, jakiej szukam. Moje dzieciaki uwielbiają taplać się w farbach, a wszelkie dzieła stworzone z odcisków małych rączek świetnie się sprawdzają jako prezenty dla dziadków. Przydadzą mi się jakieś inspiracje, bo moje pomysły już się wyczerpują.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantastyczne inspiracje na zimne i dłuugie wieczory.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz