Nowa w przedszkolu i Dokuczalska

CZYTAJKI - POMAGAJKI poruszają DUŻE problemy MAŁYCH ludzi. Ich Autorami są znani polscy pisarze i ilustratorzy.
To idealna seria dla przedszkolaków. W tym roku ukazały się kolejne dwie książki.

Nowa w przedszkolu
Katarzyna Pruchnicka
ilustracje: Dorota Szoblik
Wydawnictwo MUZA, 2015
seria: Poczytajki – pomagajki
wiek: 3+Pierwszy dzień w przedszkolu dla każdego dziecka jest dużym przeżyciem. Mała Zuri ma dołączyć do grupy starszaków i wkracza do sali z nadzieją na spotkanie przyjaciółki od serca. Dziewczynka urodziła się w Polsce ale jej mama pochodzi z Afryki. Ciemna skóra i włosy początkowo budzą szczerą ciekawość dzieci. Niestety w grupie jest chłopiec, który nie lubi nowych a poza tym, to on woli być w centrum zainteresowania. Kubie bardzo szybko udaje się skupić uwagę na swojej osobie wymyślając niemiłe rymowanki o nowej koleżance. Przedszkolaki dołączają do jego zabawy i pierwszy dzień w przedszkolu Zuri nie należy do najmilszych. Na szczęście pani przedszkolanka wraz z mamą dziewczynki znajdują ciekawy sposób by pomóc grupie się zintegrować. Dzięki nim przedszkolaki odbędą wyjątkową podróż, w odległe zakątki Afryki i zrozumieją, że inny wcale nie oznacza gorszy.
Dręczyciele w przedszkolu? Ależ tak! To ci, co szczypią, drapią a nawet gryzą! Jak się przed nimi obronić? Czy wystarczy uciec i schować się pod stolikiem tak jak to robili koledzy i koleżanki małej Amelki? 
 
Dokuczalska
Joanna Fabicka
ilustracje: Daniel de Latour


Amelka bardzo lubi chodzić do przedszkola. Jej ulubionym zajęciem jest dokuczanie innym przedszkolakom. Drapać, szczypać, podstawiać nogę, popychać - to Amelka lubi najbardziej.
Zapytana dlaczego źle się zachowuje, zrzuca całą winę na swoje... ręce!

Aż pewnego dnia jej ręce się buntują i uciekają od swej właścicielki.
Dokuczalska dostanie nauczkę za swoje zachowanie, a mali czytelnicy będą zapewne pękać ze śmiechu czytając co też wyrabiały jej ręce, gdy na chwilę odzyskały wolność :-)
Trzeba przyznać, że autorce w zabawny sposób udało się opisać problem jakim są mali, przedszkolni dręczyciele. Spora dawka absurdu plus świetne ilustracje, czynią z książki wyjątkową lekturę, która zarówno dręczycielom jak i dręczonym da wiele do myślenia.


Obie książki to obrazki z życia przedszkolaka. Pomogą w rozmowach o ludziach innej narodowości, odmienności, akceptacji,  o tym jak ważne jest dawanie wsparcia nowym osobom w grupie. Może w trakcie czytania okaże się, że w grupie Waszych dzieci też są DOKUCZALSCY?

Świetne ilustracje, ważne problemy, celne obserwacje. To dlatego warto tę serię czytać z dziećmi w domu i przedszkolu. Pomaga w rozwiązywaniu problemów, podkreśla, że każdy jest INNY lecz tak samo WAŻNY!

Poprzednie CZYTAJKI - POMAGAJKI. 
"Bohaterowie tych historii to dzieci jakich wiele. Bolek pochodzi z rodziny alkoholowej; jest biedny i wycofany, a przez to nielubiany przez kolegów. Rodzice pewnej dziewczynki są w separacji, co sprawia, że czuje się ona bardzo samotna. Witek ma problem z powrotem do szkoły po długiej i ciężkiej chorobie. Nieśmiałek ma talent matematyczny, ale nie radzi sobie z odpowiedziami pod tablicą".
Więcej o nich tutaj - KLIK 

Komentarze