Ciocia Jadzia w Rzymie

"Ciocia Jadzia jest siostrą mojego tatusia. Nie wiem, jak jednocześnie można być siostrą i ciocią, ale chyba można. W każdym razie cioci Jadzi się udaje. Ciocia Jadzia jest tak duża, że nie wiadomo, gdzie się zaczyna, a gdzie kończy. Trochę jak deszczowa chmura. Tylko, że deszczowej chmury można się przestraszyć, a cioci Jadzi nie, bo zawsze jest zadowolona i uśmiechnięta".

Ciocia Jadzia w Rzymie
tekst i ilustracje: Eliza Piotrowska
Wydawnictwo Media Rodzina, 2014

To już czwarta książka o niezwykłej cioci, która świetnie dogaduje się z córką swego brata. To ciocia, jaką można sobie wymarzyć.
Narratorem całej serii jest właśnie jej bratanica. W tej części ciocia oznajmia rodzinie, że wygrała wycieczkę do Rzymu - dla trzech osób! Jej narzeczony, Zenon Pieluszka, nie może z nią jechać, dlatego ciocia postanawia zabrać do słonecznej Italii swą bratanicę i jej przyjaciółkę!


Dla dziewczynek to niesamowita przygoda. Najpierw lot samolotem (z przygodami) a potem mnóstwo zwiedzania - m.in.Forum Romanum, Koloseum i oczywiście włoska pizza, spaghetti i lody! Z ciocią nie można się nudzić. Jest świetnym przewodnikiem i animatorem wolnego czasu.
Na miejscu dziewczynki zaprzyjaźniają się z włoskim chłopcem - Alessandrem, którego odwiedzają w jego domu. Pod czujnym okiem cioci prowadzą również dzienniki podróży, które świetnie oddają ich odmienne charaktery (nie tylko pisma) oraz zainteresowania.Dwa tygodnie w Rzymie obfitują w wiele atrakcji - plażowanie nad morzem, spotkanie z wykrywaczem kłamstw, wizyta w katakumbach...

 
W trakcie pobytu ciocia Jadzia zostaje okrzyknięta polską bohaterką. Do ambasady, gdzie ma zostać jej wręczony medal wkłada pomarańczowe szorty i koszulkę z Kaczorem Donaldem. Ze względu na swój niecodzienny strój, nie zostaje wpuszczona. Jednak medal zostanie jej wręczony....w ZOO, do którego postanawia się wybrać z dziewczynkami. :-)


Macie w planach podróż z dziećmi do Rzymu w czasie wakacji? Możecie potraktować tę książkę jako mini-przewodnik. Autorka przemyca w nim sporo ciekawych informacji i ciekawostek o Wiecznym Mieście.  Kultura, zwyczaje, zabytki i włoskie potrawy, których należy spróbować odwiedzając słoneczną Italię. To wszystko okraszone ciepłem i spokojem, który bije od Jadwigi oraz dużą ilością humoru.
Jeśli chcecie wiedzieć jak wyglądają i smakują Gelati spaghetti, albo jak to jest mieć cudowną ciocię to zachęcam do lektury!

Eliza Piotrowska sama ilustruje całą serię. Przyznajcie, że ciocia Jadwiga wygląda na nich wyjątkowo sympatycznie!
To pierwsza książka o cioci Jadzi, którą przeczytaliśmy. Niebawem postaram się nadrobić zaległości, bo warto, zwłaszcza gdy miało się podobną ciocię w dzieciństwie! Przy okazji pozdrawiam moją ciocię, o imieniu Jadzia, która dzielnie opiekowała się swoimi bratankami, gdy byli mali! :-)
Niech żyją FAJNE CIOCIE!

Komentarze

  1. Bardzo lubię/lubimy i samą ciocię i książki o niej! Tej części akurat jeszcze nie znamy, czas to nadrobić! Taka ciocia to skarb, ale jakby się tak zastanowić, to chyba każdy ma/zna w kręgu znajomych/rodzinie tak pozytywną i zwariowaną osobę ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz