Zamek

 


Wyjście na urodziny koleżanki lub kolegi. Długo oczekiwana chwila… Wskazówki niemiłosiernie długo przesuwają się po tarczy zegara… Czy Wasze dzieci też z taką niecierpliwością czekają na tę chwilę? A jak się mają sprawy z prezentem? Kto go wybiera? Wy czy dziecko?

Zamek
tekst i ilustracje: Adbåge Emma
przekład: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo Zakamarki, 2021Adbåge Emma w książce „Zamek” opisuje tę sytuację z perspektywy 4-latka. To krótka, ale jakże wymowna opowieść. Czekanie, czekanie… ale najpierw przygotowania. Mycie, ubieranie w odświętny strój. Zrobienie laurki. Jest też prezent.. 

  


Kilkuletni bohater opowieści wybrał dla kolegi zabawkę – zamek, taki sam jak jego, tylko w innym kolorze. No właśnie… Problem jest w tym, że chłopcu coraz mniej podoba się zamek która ma. Zdecydowanie fajniejszy wydaje się ten kupiony koledze… Ech… Skąd my to znamy?


 

 


Autorka w uroczy i dowcipny sposób pokazuje emocje i rozterki kilkulatków. Nie od dziś wiadomo, że „cudze jest lepsze”. W sumie… nie tylko dzieci w to wierzą. A potem napięcie… Odpakowanie prezentu przez jubilata i…. przewrotne zakończenie! 

 

Krótki tekst i fantastyczne ilustracje wspaniale oddają sytuację, z którą niejeden rodzic z pewnością miał już do czynienia. Prosta kreska a ile w niej emocji! Adbåge Emma jest świetną obserwatorką dziecięcego świata. Udowodniła to w poprzedniej książce „Dołek”, która otrzymała Nagrodę Augusta – najważniejsze szwedzkie wyróżnienie dla książki dziecięcej.

 Komentarze