Kuba na tropie, czyli wszystko czego nie powiedzą wam w szkole

 


Już wkrótce wakacje, a to książka, która pokazuje, że wcale nie trzeba wyjeżdżać bardzo daleko, aby przeżyć ciekawą przygodę. Jej autorami są 12-letni Kuba i jego sześć lat starszy brat Filip. Obaj ciekawscy, dociekliwi i zainteresowani historią, obdarzeni talentem po mamie autorce wielu książek – Ninie Majewskiej-Brown.

Kuba na tropie, czyli wszystko, to czego nie powiedzą wam w szkole
Kuba i Filip Majewscy
ilustracje: Kinga Nowak, Filip Majewski
Wydawnictwo Bellona, 2021


Młodzi autorzy mieszkają w Poznaniu, a opowieść rozpoczyna się tuż przed wakacjami, gdy dowiadują się, że tym razem nie czekają na nich dalekie wyprawy. Mama obiecuje im kilka krótkich wycieczek po okolicy.

Kolejne strony tej książki-przewodnika to historie i ciekawostki o początkach państwa polskiego. Najpierw bracia wyruszają do najstarszej części Poznania, czyli na Ostrów Tumski, gdzie znajduje się najstarszy obiekt sakralny w Polsce. To właśnie tutaj znajdowała się kaplica ufundowana przez Dobrawę, żonę Mieszka I. Chłopcy odkrywają w tym miejscu wiele ciekawych detali. Pod posadzką kościoła, który się tam znajduje, w jego ścianach i na poddaszu kryje się wiele tajemnic. Chłopcy dotrą również na wykopaliska na Placu Kolegiackim w Poznaniu, gdzie okaże się, że pod ziemią znajduje się wiele ciekawych rzeczy, np. ludzkie kości. A z nich można wiele wyczytać! Między innymi na co chorowali ludzie lub jak umarli… 

Przeczytacie tu o poznańskim rynku, ratuszu i koziołkach trykających się na nim, o muzeum archeologicznym i pręgierzu z posągiem kata. 




 
Innego dnia Kuba i Filip dotrą promem na Ostrów Lednicki, jedną z wysp na Jeziorze Lednickim w okolicy Gniezna. To tam właśnie znajduje się stanowisko archeologiczne oraz Muzeum Pierwszych Piastów. Odkryto tu m.in. ponad dwa tysiące grobów, w tym jedyny dotąd szkielet gigantki. Kobiety, która miała 215 cm wzrostu!




Ostatnia ich wycieczka to Zamek Czocha, gdzie czeka ich nocne zwiedzania oraz mrożące krew w żyłach historie i legendy o jego mieszkańcach. Każda ich wycieczka to mnóstwo wiedzy historycznej, ciekawostek i zabawnych historii które mają szansę zainteresować młodych czytelników, często znudzonych zwiedzaniem miejsc sakralnych, muzeów i zamków. 

 


Książka zawiera informacje o miejscach, które odwiedzają ale nie zabrakło w niej takiej wiedzy jak np. kim był rycerz i czy łatwo nim było zostać? Jak wyglądała broń średniowieczna? I czy każdy mógł zgłosić się do zawodu kata? Sporo tu kości, szkieletów i opowieści o duchach, katach, torturach i średniowiecznych miksturach, czyli tego co lubią najmłodsi.

Książkę uzupełniają fotografie zwiedzanych miejsc i ilustracje rożnych detali. Niestety trochę zgrzytają mi tutaj emotikony, które pojawiają się na każdej stronie. Przyzwyczajona do ładnie zaprojektowanych książek, mam wrażenie, że oglądam amatorską prezentację licealisty. Zważywszy jednak, że autorzy tej książki to młodzi ludzie … wybaczam. Ta niezwykła publikacja ma szansę spełnić swoje zadanie – zainteresować i zaciekawić do poznawania okolic Poznania i nie tylko, a także zainspirować do odkrywania ciekawych historii blisko swojego miejsca zamieszkania

Komentarze