Maria Skłodowska- Curie. Światło w ciemności

 

Historia życia Marii Skłodowskiej – Curie w opowieści graficznej duńskich autorek i polskiej graficzki. Coś dla młodych czytelników i nie tylko! Czymże są suche fakty i dane z podręczników w zestawieniu z tą pięknie wydaną historią życia najbardziej znanej Polki wszech czasów ? Oto opowieść o małej Mani – dziecku które szybko straciło matkę, o młodej, pracowitej kobiecie, która poznała smak niespełnionej miłości, i o tej dojrzałej, która dzięki swej pasji, determinacji i ciężkiej pracy osiągnęła sukces jako kobieta/uczona, pracując w męskim świecie.

Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności

Frances Andreasen Østerfelt, Anja C. Andersen,
ilustracje: Anna Błaszczyk
przekład: Bogusława Sochańska
Wydawnictwo Media Rodzina, 2020


Gdyby żyła w naszych czasach i była nastolatką, mówiono by o niej, że jest typowym nerdem, bo wciąż siedziała z nosem w książkach. Mania Skłodowska, niezwykłe dziecko pary nauczycieli. Jako czterolatka potrafiła czytać, a w późniejszym wieku pomagała w nauce starszemu rodzeństwu. Gdy jej matka umiera na gruźlicę, ojciec - nauczyciel fizyki wprowadza ją do magicznego świata nauki. Dzięki temu więź ojca i córki zacieśni się, a mała Mania odkryje swoją pasję. 
 
 



Historia życia niezwykłej uczonej, ujęta jest w oryginalną formę opowieści graficznej/komiksu. Autorki prowadzą czytelnika przez jej lata dzieciństwa, nie do końca szczęśliwe (śmierć matki i starszej siostry, problemy finansowe ojca) i szkołę w czasach zaborów. Tworzą portret dziewczynki, potem panny, która ma sprecyzowane plany na przyszłość i dąży do ich realizacji, pomimo wielu trudności. Z kart książki wyłania się portret niezwykłej kobiety dla której zdobywanie wiedzy było sensem życia. A w czasach, w których żyła nie było takie proste… 
 
Wyruszamy więc z Marią Skłodowska do Paryża, gdzie stanie się jedną z nielicznych kobiet studiujących na Sorbonie. Czytamy o spotkaniu Piotra Curie, ich wspólnej pracy. O walce pomiędzy miłością do niego, a miłością do ojczyzny do której chciała wrócić. Ciężka praca w laboratorium, pierwsze sukcesy, śmierć męża …. 
 

 
Życie nie oszczędzało Marii, jednak kolejne tragedie tylko wzmacniają tę i tak silną kobietę. W czasie II wojny światowej dzięki niej pomoc otrzymują tysiące rannych. Około milion prześwietleń to zasługa Marii, która w tych czasach kierowała pracami sekcji badań rentgenowskich Francuskiego Czerwonego Krzyża.
 
Ta niezwykła książka w bardzo ciekawy sposób przybliża postać noblistki, którą wielu młodych czytelników zna tylko z podręczników. Tu mają szansę poznać Skłodowską-Curie – kobietę, która pomimo wielu przeciwności losu zrealizowała swój plan na życie i osiągnęła (w czasach trudnych dla kobiet, chcących zdobywać wiedzę) tak wiele. 
 
Pięknie zilustrowana i ciekawie napisana opowieść o życiu niezwykłej kobiety, która jako pierwsza w historii otrzymuje na Sorbonie tytuł doktora nauk fizycznych i jest pierwszą kobietą która otrzymuje Nagrodę Nobla (jako jedyny naukowiec w dwóch dziedzinach) to lektura obowiązkowa dla młodych czytelników. 

Komentarze